Polska

Ze strażą na straży środowiska

Razem ze strażakami na straży środowiska

Zagrożenia ekologiczne - strażacy pierwsi do pomocy

 
Postępująca chemizacja życia codziennego niesie ze sobą katastrofalne skutki dla człowieka i jego środowiska naturalnego. Każdego roku powstaje kilka tysięcy nowych związków chemicznych, z czego pewna część charakteryzuje się dużą toksycznością. Wykorzystanie ich w różnych dziedzinach przemysłu i gospodarki stwarza coraz większą skalę zagrożeń. Zakłady chemiczne stanowią potencjalne

MDP – potencjał młodych

MDP – potencjał młodych
W Polsce funkcjonuje ok. 6700 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP). Zrzeszają one 87 tys. dzieci i młodzieży. Co ciekawe z roku na rok zwiększa się odsetek dziewcząt – dawniej było to 20 proc. dziś to już 30 proc. ogółu członków MDP. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż istnieją realne szanse, by w dorosłości kobiety mogły brać udział w regularnych akcjach ratowniczo-gaśniczych w strukturach Ochotniczych Straży Pożarnej.

Bziukanie i tarabanienie - czyli druhowie w wielkanocnej odsłonie

Siuda Baba grasująca w Wieliczce, Dziady Śmiguśne w Dobrej czy Spalony Judasz w Skoczowie to tylko niektóre z osobliwych i coraz rzadziej spotykanych lokalnych obrzędów wielkanocnych. Druhowie kultywują swoje zwyczaje, które do ich niewielkich miejscowości ściągają przybyszów z innych miast. Bo lokalne tradycje warte są pielęgnowania, a ich koloryt i osobliwość to nasze wspólne dobro.

Czysty hełm to bezpieczny hełm!

Strażacy mają o ok.

Kaliskie hełmy - światowa jakość za rozsądną cenę

Produkcja hełmów strażackich w Kaliszu to długa tradycja, która płynnie przeszła w technologicznie i produkcyjnie zaawansowany zakład - jedyny taki w Polsce.
BRANDBULL Polska Oddział w Kaliszu postał z połączenia Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Kaliszu i BRANDBULL Polska. Firma zajmuje się produkcją hełmów strażackich i ochronnych marki KZPT oraz butów, ubrań specjalnych, rękawic i akcesoriów marki FHR.

Wielki Piknik Służb w Łebie i Kampania Społeczna SŁUŻBY

W minioną sobotę, 3 września w Łebie Wielkim Piknikiem Służb Ratowniczych i Wojskowych została zainaugurowana kampania społeczna pt. "Służby". To największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w kraju. Odbyły się prelekcje, warsztaty, pokazy oraz ćwiczenia ratownicze, w tym z udziałem statków ratowniczych SAR i śmigłowców ratowniczych ASAR oraz prezentacje pojazdów i stoisk służb z całego kraju.
Niezwykle widowiskowy był pokaz akcji ratowniczej na wodzie, który zaprezentowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, kierowana przez łebianina Sebastiana Kluskę.

W walce z ekologiczną katastrofą - skażenie Odry

SKAŻENIE ODRY
Ponad 500 strażaków jest zaangażowanych w działania wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki. Działania prowadzone są na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Z informacji jakie z kolei podała Państwowa Straż Pożarna wynika, że komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak "polecił zadysponować blisko 700 metrów zapory, która pomoże w odłowieniu śniętych ryb w Odrze w województwie zachodniopomorskim". Do dnia dzisiejszego wyłowiony ich z Odry ponad 100 ton!!

Wieje, grzmi i błyska - lipcowe "atrakcje" pogodowe

Pierwsza połowa lipca nie rozpieszcza nas pogodowo. Po kilku dniach tropikalnych upałów mamy załamanie pogody – nie tylko spadek temperatury, ale przede wszystkim ulewne deszcze i niezwykle silny wiatr. Strażacy wiedzą, co to oznacza - setki interwencji związanych z usuwaniem skutków wichury i deszczowych podtopień. Połamane drzewa tarasujące jezdnie i chodniki, zerwane dachy, podtopienia piwnic to przypadki najczęstsze.

Wielkie manewry poszukiwawczo-ratownicze Renegade/ Sarex 2022

11 maja na terenie miejscowości Kobyla Góra odbyły się III manewry ratowniczo-poszukiwawcze pod nazwą „Nocny Tropiciel 2022”, których organizatorem było ostrowskie Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy.
Głównym celem manewrów jest trening koordynacji wszystkich służb ratowniczych i porządkowych w przypadku zaistnienia wypadku lub publicznego zagrożenia. Podkreślana jest też waga szybkiej reakcji w przypadku konieczności podjęcia działań poszukiwawczych.

Strony