Polska

FLORIANY czyli strażackie Oskary 2023 rozdane!

Zakończyła się V edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i Samorządów. FLORIANY 2023 organizowana przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Celem konkursu jest inspirowanie, prezentowanie oraz premiowanie działań na rzecz: szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców małych i większych miejscowości, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk.

OSP - specyfika Ochotniczych Straży Pożarnych

Można śmiało powiedzieć, że nikt nie planuje zapominać o kolacji zostawionej na kuchence ani rozbicia samochodu w karambolu na autostradzie. Dobrze jest wiedzieć, że gdy przydarzy nam się coś złego najbliższa jednostka OSP lub PSP jest naprawdę blisko, a strażacy ruszą z pomocą najpewniej w ciągu przepisowych 5 min. od powzięcia sygnału alarmowego w jednostce. Ta praca to służba. Często niedoceniana…zwłaszcza w przypadku jednostek ochotniczych.
Oto kilka faktów dotyczących specyfiki pracy w OSP, o których nie wszyscy korzystający z pomocy strażaków – ochotników pamiętają:

Ze strażą na straży środowiska

Razem ze strażakami na straży środowiska

Zagrożenia ekologiczne - strażacy pierwsi do pomocy

 
Postępująca chemizacja życia codziennego niesie ze sobą katastrofalne skutki dla człowieka i jego środowiska naturalnego. Każdego roku powstaje kilka tysięcy nowych związków chemicznych, z czego pewna część charakteryzuje się dużą toksycznością. Wykorzystanie ich w różnych dziedzinach przemysłu i gospodarki stwarza coraz większą skalę zagrożeń. Zakłady chemiczne stanowią potencjalne

MDP – potencjał młodych

MDP – potencjał młodych
W Polsce funkcjonuje ok. 6700 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP). Zrzeszają one 87 tys. dzieci i młodzieży. Co ciekawe z roku na rok zwiększa się odsetek dziewcząt – dawniej było to 20 proc. dziś to już 30 proc. ogółu członków MDP. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż istnieją realne szanse, by w dorosłości kobiety mogły brać udział w regularnych akcjach ratowniczo-gaśniczych w strukturach Ochotniczych Straży Pożarnej.

Bziukanie i tarabanienie - czyli druhowie w wielkanocnej odsłonie

Siuda Baba grasująca w Wieliczce, Dziady Śmiguśne w Dobrej czy Spalony Judasz w Skoczowie to tylko niektóre z osobliwych i coraz rzadziej spotykanych lokalnych obrzędów wielkanocnych. Druhowie kultywują swoje zwyczaje, które do ich niewielkich miejscowości ściągają przybyszów z innych miast. Bo lokalne tradycje warte są pielęgnowania, a ich koloryt i osobliwość to nasze wspólne dobro.

Czysty hełm to bezpieczny hełm!

Strażacy mają o ok.

Kaliskie hełmy - światowa jakość za rozsądną cenę

Produkcja hełmów strażackich w Kaliszu to długa tradycja, która płynnie przeszła w technologicznie i produkcyjnie zaawansowany zakład - jedyny taki w Polsce.
BRANDBULL Polska Oddział w Kaliszu postał z połączenia Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Kaliszu i BRANDBULL Polska. Firma zajmuje się produkcją hełmów strażackich i ochronnych marki KZPT oraz butów, ubrań specjalnych, rękawic i akcesoriów marki FHR.

Wielki Piknik Służb w Łebie i Kampania Społeczna SŁUŻBY

W minioną sobotę, 3 września w Łebie Wielkim Piknikiem Służb Ratowniczych i Wojskowych została zainaugurowana kampania społeczna pt. "Służby". To największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w kraju. Odbyły się prelekcje, warsztaty, pokazy oraz ćwiczenia ratownicze, w tym z udziałem statków ratowniczych SAR i śmigłowców ratowniczych ASAR oraz prezentacje pojazdów i stoisk służb z całego kraju.
Niezwykle widowiskowy był pokaz akcji ratowniczej na wodzie, który zaprezentowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, kierowana przez łebianina Sebastiana Kluskę.

W walce z ekologiczną katastrofą - skażenie Odry

SKAŻENIE ODRY
Ponad 500 strażaków jest zaangażowanych w działania wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki. Działania prowadzone są na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Z informacji jakie z kolei podała Państwowa Straż Pożarna wynika, że komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak "polecił zadysponować blisko 700 metrów zapory, która pomoże w odłowieniu śniętych ryb w Odrze w województwie zachodniopomorskim". Do dnia dzisiejszego wyłowiony ich z Odry ponad 100 ton!!

Strony