Polska

Dalsze losy Ustawy o OSP

Rządowy projekt ustawy poświęcony ochotniczym strażom trafił 9 listopada do Sejmu. Projektowi nie nadano jeszcze numeru druku. Zakłada się, że przepisy zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2022 r. Posłom zostawiono więc mało czasu na przedyskutowanie zaproponowanych rozwiązań.

Strażacy na granicy - kryzys migracyjny to także nasza sprawa!

Migracje ludzi występują od wieków. Migranci próbują dotrzeć do wybrzeży Europy z różnych powodów i różnymi drogami. Poszukują legalnych sposobów, ale też ryzykują życiem, aby uciec od prześladowań politycznych, wojny i ubóstwa. Starają się również dołączyć do rodziny oraz korzystać z przedsiębiorczości i edukacji.
W latach 2015–2016 Unia Europejska (UE) doświadczyła bezprecedensowego napływu uchodźców i migrantów. Do Unii Europejskiej przybyło ponad milion osób – większość z nich uciekała przed wojną i terrorem w Syrii i innych krajach.

Palenie czy podpalenie??

Niedopałki papierosów są jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych pożarów w Europie. Z danych wynika, że wprowadzenie papierosów o zmniejszonym ryzyku wywołania pożaru (reduced ignition propensity – RIP) zmniejszy liczbę śmiertelnych ofiar pożarów o ponad 40%. Takie papierosy gasną same, a więc jest mniej prawdopodobne, że wywołają pożar.

Wichury nad Polską.

W zeszłym tygodniu na Polską przetoczyły się ogromne wichury. Strażacy z całego kraju wyjeżdzali na liczne interwecje. Oto podsumowanie tylko z trzech województw.

Przełączanie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Przeniesienie obsługi numeru 998 ze stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej do Centrów Powiadamiania Ratunkowego wynika z realizacji zapisów ustawy o Systemie Powiadamiania Ratunkowego. Rozpoczęcie procesu przenoszenia obsługi 998 został zainicjowany przez Departament Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  5 sierpnia 2020 r.

Największy pożar w polskiej historii.

26 sierpnia minęło 29 lat od największego pożaru lasu w powojennej Polsce - pożaru w Kuźni Raciborskiej.
Dzięki wspólnym wysiłkom strażaków, leśników, żołnierzy i osób prywatnych udało się ugasić pożar, który wybuchł 26 sierpnia 1992 r. Spłonęło wówczas 9 tysięcy hektarów lasu, a z żywiołem walczyło ponad 10 tysięcy ludzi. W pożarze zginęły 3 osoby w tym dwóch strażaków - Andrzej Kaczyna i Andrzej Malinowski.

30-lecie uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej

30 lat ustawy o Państwowej Straży Pożarnej

24 sierpnia 2021 r. obchodziliśmy 30 rocznicę uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystość związana z tym wydarzeniem odbyła się 24 sierpnia 2021 r. na placu wewnętrznym przy Komendzie Głównej PSP w postaci uroczystego apelu z okazji tego jubileuszu. Apel ten był jednocześnie inauguracją obchodów jubileuszu 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej, których zwieńczenie nastąpi w lipcu 2022 roku

Stare i nowe....ale zawsze czerwone! IV Zlot Czerwonych Samochodów juz za nami.

W sobotę, 21 sierpnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich błyszczał czerwony lakier i lśniły strażackie hełmy. Stare i nowe wozy strażackie przyjechały na IV Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów. Na zwiedzających czekało kilkadziesiąt samochodów strażackich, konkursy dla dzieci i inne atrakcje, w tym konkurencje sprawnościowe z gaszeniem pożaru, pokazy akcji ratunkowych na żywo, gaszenie ognia zabytkową sikawką czy pokazy dziecięcych drużyn pożarniczych.

Skok na głęboką wodę...czyli o nurkujących strażakach-ratownikach.

Wśród licznych zdolności i umiejętności kandydaci na przyszłych strażaków muszą wykazać się w testach sprawnościowych podstawową umiejętnością pływania.  Test z pływania uznaje się za zaliczony, jeżeli kandydat przepłynął dowolnym stylem dystans 50 metrów w czasie nie dłuższym niż 60 sekund. Są jednak tacy, którzy ten „wodny” aspekt pracy w straży rozwinęli w stopniu ponadprzeciętnym.

Strony