Polska

Pirofity i pirofile – rośliny, które kochają pożar!

Natura potrafi nas zaskakiwać. Otóż niektóre rośliny zasiedlające środowiska, w których okresowo występują pożary nie tylko wykształciły pewne przeciwogniowe zabezpieczenia, ale nauczyły się nawet odnosić z pożaru korzyści.

Piroman recydywista od lat nęka Warszawiaków

W nocy z 17go na 18go maja w centrum Warszawy spłonęły 2 samochody i skuter. Sprawca, najprawdopodobniej za pomocą zwykłej zapalniczki, rozniecił ogień w hondzie crv w okolicy ul. Chmielnej i Alei Jerozolimskich. Pożar bardzo szybko objął także stojącego obok volkswagena i skuter. Monitoring zarejestrował moment ataku wandala. Po podpaleniu hondy mężczyzna poszedł dalej. Widać było, że idzie chwiejnym krokiem. Kilkanaście minut później piroman podpalił w Alejach Jerozolimskich hyundaia i30. Tym razem płomienie uszkodziły budynek, przy którym stało auto.

Radom. Płonie kolejne składowisko odpadów.

Płonie kolejne składowisko odpadów. Pożar w Radomiu wybuchł w niedzielę ok. godz. 7 na placu jednej z radomskich firm przy ul. Witosa.
Sytuacja nie jest jeszcze opanowana, nadal działamy. Pali się hałda wolnostojąca, w pobliżu nie ma domów mieszkalnych ani innych budynków, więc zagrożenia rozprzestrzenienia się nie ma. Działamy, próbujemy to ugasić - informuje dyżurny straży pożarnej w Radomiu.

Nie pożar, nie wypadek....ale koń w piwnicy!

Na Podkarpaciu przedmajówkowa impreza z niespodzianką zakończyła się nietypową akcją ratunkową. 22 strażaków wyciągało konia z piwnicy domu mieszkalnego. Koń został wprowadzony do mieszkania jako urozmaicenie i atrakcja towarzyskiego spotkania. Zwierzę na szczęście nie ucierpiało, choć stres był na pewno ogromny. Głupota i niefrasobliwość właścicieli kosztowała strażaków  8 godzin wysiłku i pracy z ciężkim sprzętem.

Strażacy aktywnie wspierają poszukiwania zaginionego chłoca z Nowogrodźca!

Piątek 8 maja to już dwunasty dzień poszukiwań 3,5-letniego Kacpra, który pod koniec kwietnia zaginął w Nowogrodźcu na Dolnym Śląsku. Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań wciąż nie udało się natrafić na ślad chłopca. Z Niemiec ściągnięte zostały specjalne psy. Według policji potwierdziły one wcześniejsze przypuszczenia. W akcji współdziałają wszystkie służy cywilne. Do akcji wkroczył również Krzysztof Rutkowski.
Matka chłopca nie wyklucza porwania. Przed zaginięciem Kacpra jego ojciec miał dostawać pogróżki

Pożary składowisk odpadów - trują ludzi i środowisko

Tylko w ciągu ostatnich dni wybuchło w Polsce kilka poważnych pożarów składowisk odpadów:
19 kwietnia 30 zastępów straży pożarnej gasiło pożar w podkieleckich Nowinach. Do zapłonu na placu z chemicznymi odpadami doszło po tym jak ogień z podpalonych traw przeniósł się na teren składowiska. Kłęby czarnego gęstego dymu były widoczne z kilkunastu kilometrów.
20 kwietnia w Czyżówce – oprócz śmieci płonęły beczki z ropopochodną cieczą

Jak się święcił 1 maja

1 Maja stał się ustawowym świętem państwowym w roku 1950, jednak już od roku 1945 dla nowych rządzących rocznica ta była ważniejsza jest niż wszystkie inne. Uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: poczynając od Warszawy, gdzie na trybunie ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe, aż po wsie i małe miasteczka.

Koronawirus - powolny powrót do normalności.

Dziś polski rząd ogłosił dalsze znoszenie ograniczeń i restrykcji związanych z epidemią Covid-19. Kolejny etap odmrażania gospodarki zezwoli od 4 maja na otwarcie hoteli, a od 6 maja - przedszkoli i żłobków. Otwarte równiez zostaną niektóre instytucje  kultury takie jak biblioteki, muzea czy galerie sztuki. Hotele i miejsca noclegowe zostaną otwarte 4 maja, bo konieczne jest zachowanie odpowiedniego rygoru sanitarnego w czasie majówki.

Pożar w Biebrzańskim PN ugaszony! Nagroda za wykrycie sprawcy.

- Wyznaczam nagrodę 10 tys. zł dla tego, kto takiego podpalacza wskaże, bo tych pożarów już było tutaj 12, szczególnie na terenie gminy Sztabin. Jeżeli ktoś coś wie, proszę zgłaszać informację do mnie na telefon komórkowy. Jeżeli tego podpalacza ujmiemy, to nagroda będzie dla tego, kto podpalacza wskaże. - ogłosił Andrzej Grygoruk, Dyrektor BPN.

Przyłbice ochronne w darze od KZPT

Czas epidemii wymógł na wielu firmach i producentach dostosowanie asortymentu do obecnego zapotrzebowania. Masowe szycie maseczek, czy produkcja płynów do dezynfekcji do już dziś codzienność. Nowe przepisy wymagające noszenia w przestrzeni publicznej maseczek i rękawiczek spotęgowały zapotrzebowanie na te elementy odzieży ochronnej. A z możliwościami ich nabycia bywa różnie. W najgorszej sytuacją są, jak zawsze, mniejsze jednostki lokalne o niskim budżecie. Dla nich często zbawienne okazują się akcje darczyńców doposażające w sprzęt pierwszej potrzeby.

Strony