Polska

Czysty hełm to bezpieczny hełm!

Strażacy mają o ok.

Kaliskie hełmy - światowa jakość za rozsądną cenę

Produkcja hełmów strażackich w Kaliszu to długa tradycja, która płynnie przeszła w technologicznie i produkcyjnie zaawansowany zakład - jedyny taki w Polsce.
BRANDBULL Polska Oddział w Kaliszu postał z połączenia Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Kaliszu i BRANDBULL Polska. Firma zajmuje się produkcją hełmów strażackich i ochronnych marki KZPT oraz butów, ubrań specjalnych, rękawic i akcesoriów marki FHR.

Wielki Piknik Służb w Łebie i Kampania Społeczna SŁUŻBY

W minioną sobotę, 3 września w Łebie Wielkim Piknikiem Służb Ratowniczych i Wojskowych została zainaugurowana kampania społeczna pt. "Służby". To największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w kraju. Odbyły się prelekcje, warsztaty, pokazy oraz ćwiczenia ratownicze, w tym z udziałem statków ratowniczych SAR i śmigłowców ratowniczych ASAR oraz prezentacje pojazdów i stoisk służb z całego kraju.
Niezwykle widowiskowy był pokaz akcji ratowniczej na wodzie, który zaprezentowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, kierowana przez łebianina Sebastiana Kluskę.

W walce z ekologiczną katastrofą - skażenie Odry

SKAŻENIE ODRY
Ponad 500 strażaków jest zaangażowanych w działania wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki. Działania prowadzone są na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Z informacji jakie z kolei podała Państwowa Straż Pożarna wynika, że komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak "polecił zadysponować blisko 700 metrów zapory, która pomoże w odłowieniu śniętych ryb w Odrze w województwie zachodniopomorskim". Do dnia dzisiejszego wyłowiony ich z Odry ponad 100 ton!!

Wieje, grzmi i błyska - lipcowe "atrakcje" pogodowe

Pierwsza połowa lipca nie rozpieszcza nas pogodowo. Po kilku dniach tropikalnych upałów mamy załamanie pogody – nie tylko spadek temperatury, ale przede wszystkim ulewne deszcze i niezwykle silny wiatr. Strażacy wiedzą, co to oznacza - setki interwencji związanych z usuwaniem skutków wichury i deszczowych podtopień. Połamane drzewa tarasujące jezdnie i chodniki, zerwane dachy, podtopienia piwnic to przypadki najczęstsze.

Wielkie manewry poszukiwawczo-ratownicze Renegade/ Sarex 2022

11 maja na terenie miejscowości Kobyla Góra odbyły się III manewry ratowniczo-poszukiwawcze pod nazwą „Nocny Tropiciel 2022”, których organizatorem było ostrowskie Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy.
Głównym celem manewrów jest trening koordynacji wszystkich służb ratowniczych i porządkowych w przypadku zaistnienia wypadku lub publicznego zagrożenia. Podkreślana jest też waga szybkiej reakcji w przypadku konieczności podjęcia działań poszukiwawczych.

Quad w remizie - jak pozyskać i ratować bezpiecznie

Quad na służbie
Quady, czyli czterokołowce, okazują się pojazdami bardzo potrzebnymi wielu służbom. Od lat są wykorzystywane w Polsce m.in. przez ratowników górskich oraz strażaków. Co więcej, Polska była pierwszym krajem, gdzie postanowiono wykorzystywać quady w ratownictwie górskim. Okazało się, że quady były brakującym ogniwem. Skuterem śnieżnym można dojechać zimą, a na motocyklu można dostać się tylko z plecakiem, żeby zrobić zastrzyk lub podać tabletkę, natomiast najważniejszą cechą quadowego zestawu ratowniczego była możliwość transportu człowieka.

Stop wypalaniu traw - apeli i akcji uświadamiających nigdy dość!

Susza na polach i w lasach – alarmują rolnicy, leśnicy….i strażacy.

Wichry niespokojne - druhowie kontra orkan Eunice

Cztery ofiary śmiertelne, 19 osób rannych - w tym 7 strażaków - to bilans orkanu Eunice, który w miniony weekend szalał nad całą Polską. Niszczycielski wiatr powalał drzewa i konary, zrywał elewacje i dachy, niszczył linie energetyczne. Zgłoszeń było tak dużo, że przez kilka godzin był problem z numerem alarmowym 112.

Strony