Polska

Wieje, grzmi i błyska - lipcowe "atrakcje" pogodowe

Pierwsza połowa lipca nie rozpieszcza nas pogodowo. Po kilku dniach tropikalnych upałów mamy załamanie pogody – nie tylko spadek temperatury, ale przede wszystkim ulewne deszcze i niezwykle silny wiatr. Strażacy wiedzą, co to oznacza - setki interwencji związanych z usuwaniem skutków wichury i deszczowych podtopień. Połamane drzewa tarasujące jezdnie i chodniki, zerwane dachy, podtopienia piwnic to przypadki najczęstsze.

Wielkie manewry poszukiwawczo-ratownicze Renegade/ Sarex 2022

11 maja na terenie miejscowości Kobyla Góra odbyły się III manewry ratowniczo-poszukiwawcze pod nazwą „Nocny Tropiciel 2022”, których organizatorem było ostrowskie Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy.
Głównym celem manewrów jest trening koordynacji wszystkich służb ratowniczych i porządkowych w przypadku zaistnienia wypadku lub publicznego zagrożenia. Podkreślana jest też waga szybkiej reakcji w przypadku konieczności podjęcia działań poszukiwawczych.

Quad w remizie - jak pozyskać i ratować bezpiecznie

Quad na służbie
Quady, czyli czterokołowce, okazują się pojazdami bardzo potrzebnymi wielu służbom. Od lat są wykorzystywane w Polsce m.in. przez ratowników górskich oraz strażaków. Co więcej, Polska była pierwszym krajem, gdzie postanowiono wykorzystywać quady w ratownictwie górskim. Okazało się, że quady były brakującym ogniwem. Skuterem śnieżnym można dojechać zimą, a na motocyklu można dostać się tylko z plecakiem, żeby zrobić zastrzyk lub podać tabletkę, natomiast najważniejszą cechą quadowego zestawu ratowniczego była możliwość transportu człowieka.

Stop wypalaniu traw - apeli i akcji uświadamiających nigdy dość!

Susza na polach i w lasach – alarmują rolnicy, leśnicy….i strażacy.

Wichry niespokojne - druhowie kontra orkan Eunice

Cztery ofiary śmiertelne, 19 osób rannych - w tym 7 strażaków - to bilans orkanu Eunice, który w miniony weekend szalał nad całą Polską. Niszczycielski wiatr powalał drzewa i konary, zrywał elewacje i dachy, niszczył linie energetyczne. Zgłoszeń było tak dużo, że przez kilka godzin był problem z numerem alarmowym 112.

1% podatku dla "Pierwszego Ratownika"! Wspieramy akcję ZOSP RP

…W Polsce każdego dnia z powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera nawet 200 osób.
To może spotkać każdego z nas…

30 Finał WOŚP z tradycyjnym strażackim wsparciem

STRAŻACY grają z WOŚP od początku jej istnienia. W naturalny sposób organizacje niosące pomoc chcą pomagać największej akcji wolontariackiej w Polsce. Od kwestowania w małych i dużych miejscowościach, przez prowadzenie orkiestrowych licytacji po fantastyczne pokazy w finałowym dniu. Tysiące OSP w całym kraju daje z siebie wszystko, żeby pomóc w zbiórce pieniędzy na szczytny cel. Tegoroczne przykłady? Jest ich mnóstwo:

Dalsze losy Ustawy o OSP

Rządowy projekt ustawy poświęcony ochotniczym strażom trafił 9 listopada do Sejmu. Projektowi nie nadano jeszcze numeru druku. Zakłada się, że przepisy zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2022 r. Posłom zostawiono więc mało czasu na przedyskutowanie zaproponowanych rozwiązań.

Strażacy na granicy - kryzys migracyjny to także nasza sprawa!

Migracje ludzi występują od wieków. Migranci próbują dotrzeć do wybrzeży Europy z różnych powodów i różnymi drogami. Poszukują legalnych sposobów, ale też ryzykują życiem, aby uciec od prześladowań politycznych, wojny i ubóstwa. Starają się również dołączyć do rodziny oraz korzystać z przedsiębiorczości i edukacji.
W latach 2015–2016 Unia Europejska (UE) doświadczyła bezprecedensowego napływu uchodźców i migrantów. Do Unii Europejskiej przybyło ponad milion osób – większość z nich uciekała przed wojną i terrorem w Syrii i innych krajach.

Strony