Polska

Skok na głęboką wodę...czyli o nurkujących strażakach-ratownikach.

Wśród licznych zdolności i umiejętności kandydaci na przyszłych strażaków muszą wykazać się w testach sprawnościowych podstawową umiejętnością pływania.  Test z pływania uznaje się za zaliczony, jeżeli kandydat przepłynął dowolnym stylem dystans 50 metrów w czasie nie dłuższym niż 60 sekund. Są jednak tacy, którzy ten „wodny” aspekt pracy w straży rozwinęli w stopniu ponadprzeciętnym.

Podsumowanie interwencji straży pożarnej związanych z sytuacją pogodową w okresie 9 - 19 lipca 2021 r.

Strażacy Państwowej Straży pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w ostatnim czasie zmagały się ze zwiększoną liczbą interwencji. Wszystko to związane jest burzami i nawałnicami, które przechodziły na Polską. Lokalne Centra Zarządzania Kryzysowego codziennie rozsyłały ostrzeżenia najwyższego stopnia o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych. Ilość ostrzeżeń skutkowała, decyzją o podniesieniu stanów osobowych w jednostkach ratowniczo – gaśniczych PSP.

Burze, deszcz, grad - straż walczy z podtopieniami

W obecnej sytuacji meteorologicznej w naszym kraju straż pożarna jest najczęściej wzywana do usuwania skutków gwałtownych ulew i nawałnic związanych z frontami burzowymi. Najczęściej występującym rodzajem powodu interwencji jest tzw POWÓDŹ BŁYSKAWICZNA (ang. flash flood). Jest to nagła, lokalna powódź, powstająca w wyniku nadmiernych opadów deszczu o dużej wydajności (zazwyczaj pochodzenia burzowego) w krótkim czasie, zazwyczaj krótszym niż 6 godzin.

Pożar w Nowej Białej. Ogień zniszczył domy 27 rodzin.

Ogromny pożar w Nowej Białej, wsi niedaleko Nowego Targu, wybuchł w sobotę 19 czerwca, późnym popołudniem. Budynki w gęsto zabudowanej wsi zajmowały się jeden za drugim. Jak poinformował Inspektor Nadzoru Budowlanego, ogień uszkodził 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało łącznie ponad 100 osób. Spalonych lub uszkodzonych zostało także około 50 obiektów gospodarczych. Poszkodowanych w wydarzeniu zostało 9 mieszkańców. Na szczęście nie zostali poważnie ranni. Trafili do szpitali głownie z poparzeniami i podtruciami.

Smutna rocznica - mija 50 lat od jednego z najtragiczniejszych pożarów rafinerii w Polsce i Europie.

….Nagle zrobiło się cicho, a wokół jakby zabrakło powietrza. Zaraz potem strasznie rąbnęło... Właśnie mija 50 lat od  tragicznego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Zginęło 37 osób. Poskręcane tory, szkielety spalonych samochodów, zwęglone ciała i ogromne kłęby czarnego dymu unoszące się znad rafinerii Czechowice to obraz po katastrofie. Wiele osób do dziś wspomina łunę, jaką dało się zobaczyć z odległości kilkunastu kilometrów.
 

Młodzieżówki OSP - szkoła bezpieczeństwa i wolontariatu.

Zainteresować dzieciaki i starszą młodzież czymkolwiek, co nie wiąże się  z ekranem smartfona czy komputera nie jest łatwo. Szkoła, zajęcia domowe, własne pasje i zainteresowania realizowane on-line… a w ostatnich miesiącach przymusowy „areszt domowy” utwierdziły tylko młodych w poczuciu, że zarówno obowiązki jak i przyjemności można z powodzeniem realizować nie ruszając się z domu. Dodatkowo, współczesny świat zdecydowanie promuje i idealizuje wirtualne znajomości i aktywności. Czy zatem młodzieżowe drużyny pożarnicze wymrą jak dinozaury? Bardzo liczymy na to, że nie.

Nowe prawo - kontrowersje wokół projektu Ustawy o OSP

Ochotnicza Straż Pożarna to ( w świetle obowiązujących obecnie przepisów) jednostka ochrony przeciwpożarowej, która działa w formie stowarzyszenia. Ochotnicze straże pożarne funkcjonują zatem na podstawie ustawy o stowarzyszeniach, czyli mają dość szeroki zakres możliwości działania, natomiast sprawy dotyczące działań ratowniczych są określone w ustawie o ochronie przeciwpożarowej i są wspólne dla OSP i PSP. Szczegółowe zadania oraz organizację określa statut każdej jednostki.

Na zakupy z 5000+

O tym, że warto pomagać wiedzą prawie wszyscy. Teraz warto nie tylko ze względu na moralną satysfakcję – OSP wspomagające narodowy program szczepień  mogą bowiem liczyć na dodatkowe fundusze, które umożliwią doposażenie jednostek. A sprzęt zakupiony z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przyda się przecież nie tylko w walce z pandemią. Ma szansę służyć druhom w kolejnych latach podczas codziennych obowiązków i pożarniczej służby.

Bezpieczni na kruchym lodzie - ratownictwo lodowe

 
Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. W teorii wiadomo, że aby utrzymać dorosłego musi mieć 7-8 centymetrów. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie. Pod lód dostają się zazwyczaj wędkarze i bawiące się dzieci. Nierzadko piesi, ale niekiedy również rowerzyści, a nawet motocykliści usiłujący poruszać się na skróty.

Płonące kominy

Pożar sadzy w kominie to duże zagrożenie, zarówno dla życia i zdrowia mieszkańców budynku, jak i dla domowego budżetu. Przede wszystkim, w związku z pożarem pojawiają się niebezpieczne gazy, takie jak tlenek węgla, w związku z czym może dojść do zaczadzenia. Co więcej, pożar zwykle łączy się z uszkodzeniem przewodu kominowego, przez co dalsza eksploatacja, bez podjęcia działań naprawczych jest niemożliwa. Nieszczelny przewód kominowy to kolejne zagrożenie związane z czadem, a naprawy bywają bardzo kosztowne.

Strony