Wielki Piknik Służb w Łebie i Kampania Społeczna SŁUŻBY

W minioną sobotę, 3 września w Łebie Wielkim Piknikiem Służb Ratowniczych i Wojskowych została zainaugurowana kampania społeczna pt. "Służby". To największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w kraju. Odbyły się prelekcje, warsztaty, pokazy oraz ćwiczenia ratownicze, w tym z udziałem statków ratowniczych SAR i śmigłowców ratowniczych ASAR oraz prezentacje pojazdów i stoisk służb z całego kraju.
Niezwykle widowiskowy był pokaz akcji ratowniczej na wodzie, który zaprezentowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, kierowana przez łebianina Sebastiana Kluskę.
To od sprawności, szybkości działania oraz właściwej oceny ryzyka przez strażaków, policjantów, ratowników górniczych, górskich i wodnych, załóg lądowych i powietrznych karetek pogotowia, żołnierzy, pilotów oraz operatorów centrum ratowniczych wielokrotnie zależy ludzkie zdrowie i życie.
- Piknik pokazuje koordynację różnego rodzaju służb, które dbają o nasze bezpieczeństwo, ochronę życia i zdrowia. Każda ze służb ma swoją specyfikę działania i zarządzania. Umiejętność ich skoordynowania podnosi nasze bezpieczeństwo
- podkreślił dr Jan Mosiński, poseł na Sejm RP i minister.
- Cała gospodarka, cały transport morski i lotniczy, który odbywa się nad Morzem Bałtyckim, bezpieczeństwo tych ludzi spoczywa na barkach Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, która rozlokowana jest w 14 bazach wzdłuż całego polskiego wybrzeża
- powiedział Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.
Podkreślił także:
- Nasze statki nie mają ograniczenia pogodowego, wypływamy w morze w każdych warunkach bez względu na warunki. Nie ma sytuacji na morzu, która spowodowałaby, że nasze statki nie wyjdą w morze.
Ratownicy SAR wyjątkowo entuzjastycznie prezentowali możliwości sprzętu motorowodnego…obryzgując strumieniami morskiej wody zebranych na nabrzeżu obserwatorów.
Swoje umiejętności prezentowali treserzy psów ratowniczych, ratownicy PCK, funkcjonariusze Służby Więziennej, ratownicy wysokościowi. Można było zajrzeć do wnętrza ratunkowego pojazdu Rosomak, ratowniczych furgonetek Wojskowej Straży Pożarnej i wozów bojowych OSP z Łeby.
Partnerem wydarzenia był polski producent hełmów strażackich i sprzętu ochrony osobistej Brandbull Polska.
Na terenie konferencji znajdowały się stoiska służb, prezentowane są pojazdy, sprzęt
ratowniczy i wojskowy, statki i łodzie ratownicze, pokazy i ćwiczenia oraz prowadzone są
prelekcje, kursy i warsztaty. Dla najmłodszych zorganizowane zostało Miasteczko z zabawami,
grami, konkursami i częścią edukacyjną.
Stoiska, ćwiczenia, pokazy prezentowali:
• Wojsko Polskie (Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo
Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Sztab Generalny wojska Polskiego)
• Wojska Obrony Terytorialnej
• Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR
• Służba ASAR
• Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
• Policja • Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
• Wodna Służba Ratownicza
• Szpital Wojewódzki w Słupsku
• Ochotnicza Straż Pożarna w Łebie
• Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto
• Straż Graniczna
• Tatrzański Park Narodowy
KAMPANIA SPOŁECZNA SŁUŻBY
Służby obecne na Pikniku to strażacy, policjanci, ratownicy górniczy, górscy i wodni, załogi lądowych i powietrznych karetek pogotowia, żołnierze, piloci oraz operatorzy centrów ratowniczych - to od ich sprawności, szybkości działania oraz właściwej oceny ryzyka wielokrotnie zależy ludzkie zdrowie i życie. W serii programów – odcinków prezentowanych co tydzień w telewizji Republika prowadzący porozmawiają z nimi o codziennej pracy, o sytuacjach trudnych ale i wzruszających. Pokażą relacje z prawdziwych interwencji; zobaczymy w akcji nowoczesny sprzęt i przekonamy się, jak wiele może wydarzyć się na miejscu zdarzenia. Pokażą prawdziwe akcje ratowników i zagrożenia, z którymi codziennie mierzą się służby ratownicze w walce o ludzkie życie.
Każdy odcinek przedstawia pracę jednego rodzaju służbę
np. SAR, ASAR, OSP czy Policję. Prowadzącym, gospodarzem oraz narratorem w danym odcinku będzie troje bohaterów, specjalistów w swojej dziedzinie.
W ramach Kampanii Społecznej pod tytułem SŁUZBY redaktorzy i twórcy będą rozmawiać o tym co to jest za służba, jak się do niej dostać, jak wygląda codziennie życie w trakcie dyżuru. Opowiedzą także jak można zostać ratownikiem, policjantem, strażakiem, żołnierzem czy operatorem centrum ratowniczego. Porozmawiają o akcjach, trudnych wzruszających i tych które nie zawsze kończą się happy endem. Pokażą, że ratownik to też człowiek mający uczucia, który jest wrażliwy i przeżywa każdą akcję, tą zakończoną sukcesem ale i niepowodzeniem.
Musimy pamiętać, że bohaterowie tego programu ryzykują swoje życie, by ratować życie kogoś innego. Tworząc program twórcy będą przypominać, że dramatyczne historie mogą zdarzyć się każdemu. Kamery towarzyszyć będą bohaterom odcinka przez cały czas w trakcie służby. Rozmowy będą przeprowadzane w różnych momentach dnia np. po rozpoczęciu służby, w trakcie przygotowywania posiłków, po akcji. Autorzy postarają się także nagrać ewentualne akcje ratownicze, które wydarzą się w trakcie trwania programu. W przypadku braku akcji ratowniczych wykorzystamy archiwum danej służby. Planowany czas realizacji jednego odcinka to 24 godzinny dyżur wraz z ratownikami, strażakami, policjantami żołnierzami.
Zapraszamy do Telewizji Republika w każdą sobotę o godzinie 19.00!!