Społeczność

Manewry SAREX - piknik służb Łeba 2023

SAREX to skrót od Search and Rescue Exercise, czyli ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze, które często organizowane są przez służby mundurowe, takie jak straż pożarna, policja, straż graniczna czy wojsko. Te ćwiczenia mają na celu przygotowanie służb do skutecznego działania w przypadku sytuacji kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne, wypadki przemysłowe, zaginięcia osób czy sytuacje, które wymagają interwencji ratunkowej.
Wspólne manewry służb mundurowych podczas SAREX mają kilka głównych celów:

Strażak = Ratownik uniwersalny

Ze corocznych statystyk dotyczących działalności straży pożarnej wynika, że strażacy w coraz mniejszym stopniu zajmują się gaszeniem ognia. Dziś działania ratunkowe o innym charakterze są podstawą funkcjonowania straży. Tylko co trzecie wezwanie dotyczy pożaru. Zazwyczaj to „inne zagrożenie zdrowia lub życia” – wypadek samochodowy czy usuwanie skutków burz, ulew, wiatrów. Coraz częściej – skażenie chemiczne, problemy z gazem, a nawet wysokim napięciem. W straży służą także lekarze.

Bielizna podbarierowa - dodatkowa ochrona termiczna!

Hełm, kurtka i spodnie, rękawice, obuwie…. strażak musi być wyposażony w zestaw wytrzymałych, a przede wszystkim niezawodnych elementów odzieży, które składają się na kompletny strój roboczy. Podczas akcji szczególnie liczą się funkcjonalność i trwałość poszczególnych artykułów.

5 najczęstszych błędów popełnianych przez strażaków podczas akcji

Po zapoznaniu się z raportami o wypadkach i śmierci na służbie amerykańscy badacze zidentyfikowali 5 głównych błędów, które przyczyniały się do śmierci i obrażeń na miejscu pożaru. Opracowali również zestaw podstawowych działań, które pozwolą te błędy wyeliminować:

„Nie na to się pisałem”: Dlaczego młodzi strażacy czują się rozczarowani zawodem.

 
Musimy sobie zadać kluczowe pytania, aby ustalić, gdzie popełniamy błędy w przekazywaniu oczekiwań dotyczących pracy strażaka i dlaczego w konsekwencji część nowych adeptów tego zawodu czuje się rozczarowana i sfrustrowana już w pierwszym okresie podjęcia nowych obowiązków

Ciepło, cieplej, gorąco - letnie wyzwania w remizie

Wraz z nadejściem lata strażacy muszą zmagać się z dodatkowymi wymaganiami wynikającymi z ekstremalnych warunków letnich, od wysokich temperatur i poziomów wilgotności po większą liczbę ludzi na ulicach podczas zdarzeń wymagających ich reakcji. Warto spróbować uniknąć tych zagrożeń i komplikacji poprzez ich wcześniejsze zrozumienie i odpowiednie przygotowanie się do nich.
Zagrożenia drogowe i budowlane

Pieniądze w OSP - zarobek czy prawdziwy wolontariat?

Strażackie zarobki budzą zazwyczaj sporo kontrowersji. Trudno rzetelnie wycenić służbę, w którą wpisane jest wysokie ryzyko utraty zdrowia i życia. Te kontrowersje dotyczą zwłaszcza służby ochotniczej, która (co do zasady) jest rodzajem społecznego wolontariatu.  Czy należy zatem płacić druhom ze straży ochotniczych?

Tragiczne zdarzenia drogowe - strażak w akcji!

              Wg Światowej Organizacji Zdrowia od pierwszego śmiertelnego wypadku drogowego, który został zarejestrowany 17 stycznia 1886 roku w Londynie, na drogach zginęło około 35 mln osób. To jest ogromna liczba. W 2020 roku obrażenia doznane w wyniku wypadków drogowych zajmą 3 miejsce wśród globalnych chorób i obrażeń. Dla porównania w 1990 roku to było 9 miejsce, widać więc jaka jest eskalacja tych zmian. Każdego roku na drogach całego świata ginie około 1, 3 mln osób, z czego w samej tylko Unii Europejskiej ponad 39 tysięcy.

"Domek dla lalek" - strażacka "zabawka"edukacyjna

Czego strażacy mogą się nauczyć z „zabawy” domkiem dla lalek…czyli trening niejedno ma imię.
Czy strażacy ( na dokładkę w czasie pracy) bawią się domkami dla lalek? Małe, zazwyczaj drewniane konstrukcje zbudowane na wzór małego domku dla lalek wbrew pozornym podobieństwom nie służą do zabawy, ale są całkiem skutecznym i tanim rekwizytem do nauki rozpoznawania dynamiki pożaru.

Tajemnice strażackiej diety

Wpływ zdrowego odżywiania na sprawność fizyczną, wygląd i zdrowie jest niezaprzeczalny. Mówiąc prosto, jeśli chcemy wyglądać, czuć się i poruszać jak Ferrari, stosujmy dietę bogatą w „wysokooktanową” żywność. A jeśli decydujemy się jeść jak (nie przymierzając) wieprz, nie spodziewajmy się, że będziemy się poruszać jak gazela. To, co jemy przekłada się wprost na nasz rozwój fizyczny i wydajność.

Strony