Społeczność

„Nie na to się pisałem”: Dlaczego młodzi strażacy czują się rozczarowani zawodem.

 
Musimy sobie zadać kluczowe pytania, aby ustalić, gdzie popełniamy błędy w przekazywaniu oczekiwań dotyczących pracy strażaka i dlaczego w konsekwencji część nowych adeptów tego zawodu czuje się rozczarowana i sfrustrowana już w pierwszym okresie podjęcia nowych obowiązków

Ciepło, cieplej, gorąco - letnie wyzwania w remizie

Wraz z nadejściem lata strażacy muszą zmagać się z dodatkowymi wymaganiami wynikającymi z ekstremalnych warunków letnich, od wysokich temperatur i poziomów wilgotności po większą liczbę ludzi na ulicach podczas zdarzeń wymagających ich reakcji. Warto spróbować uniknąć tych zagrożeń i komplikacji poprzez ich wcześniejsze zrozumienie i odpowiednie przygotowanie się do nich.
Zagrożenia drogowe i budowlane

Pieniądze w OSP - zarobek czy prawdziwy wolontariat?

Strażackie zarobki budzą zazwyczaj sporo kontrowersji. Trudno rzetelnie wycenić służbę, w którą wpisane jest wysokie ryzyko utraty zdrowia i życia. Te kontrowersje dotyczą zwłaszcza służby ochotniczej, która (co do zasady) jest rodzajem społecznego wolontariatu.  Czy należy zatem płacić druhom ze straży ochotniczych?

Tragiczne zdarzenia drogowe - strażak w akcji!

              Wg Światowej Organizacji Zdrowia od pierwszego śmiertelnego wypadku drogowego, który został zarejestrowany 17 stycznia 1886 roku w Londynie, na drogach zginęło około 35 mln osób. To jest ogromna liczba. W 2020 roku obrażenia doznane w wyniku wypadków drogowych zajmą 3 miejsce wśród globalnych chorób i obrażeń. Dla porównania w 1990 roku to było 9 miejsce, widać więc jaka jest eskalacja tych zmian. Każdego roku na drogach całego świata ginie około 1, 3 mln osób, z czego w samej tylko Unii Europejskiej ponad 39 tysięcy.

"Domek dla lalek" - strażacka "zabawka"edukacyjna

Czego strażacy mogą się nauczyć z „zabawy” domkiem dla lalek…czyli trening niejedno ma imię.
Czy strażacy ( na dokładkę w czasie pracy) bawią się domkami dla lalek? Małe, zazwyczaj drewniane konstrukcje zbudowane na wzór małego domku dla lalek wbrew pozornym podobieństwom nie służą do zabawy, ale są całkiem skutecznym i tanim rekwizytem do nauki rozpoznawania dynamiki pożaru.

Tajemnice strażackiej diety

Wpływ zdrowego odżywiania na sprawność fizyczną, wygląd i zdrowie jest niezaprzeczalny. Mówiąc prosto, jeśli chcemy wyglądać, czuć się i poruszać jak Ferrari, stosujmy dietę bogatą w „wysokooktanową” żywność. A jeśli decydujemy się jeść jak (nie przymierzając) wieprz, nie spodziewajmy się, że będziemy się poruszać jak gazela. To, co jemy przekłada się wprost na nasz rozwój fizyczny i wydajność.

Stres cieplny - podstępny wróg

Strażacy są narażeni na liczne zagrożenia zdrowia i życia, w tym na wysokie temperatury, płomienie, dym, niebezpieczne substancje chemiczne i ryzyko zawalenia niestabilnych konstrukcji. Jedno z największych zagrożeń stanowi obciążenie fizjologiczne, a zwłaszcza obciążenie układu krążenia, związane z wysoką temperaturą i ciężka odzieżą ochronną, która utrudnia naturalną wentylację ciała. Hipertermia i odwodnienie może być  śmiertelnym niebezpieczeństwem.

WOŚP - Gramy razem z nimi!

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY – to hasło zna w Polsce każdy. I choć znajdują się tu i ówdzie krytycy akcji i jej pomysłodawcy to chyba wszyscy czujemy podobnie – chcemy pomagać. Owsiakowi udało się ideą pomagania zarazić większość polskiego społeczeństwa, pokazać, że nawet mały grosz wrzucony do puszki wolontariuszy dokłada się do wielkiego celu. Styczeń już od 29 lat kojarzy się więc ze ‘Światełkiem do nieba”, wielkimi i małymi licytacjami, masową uliczną kwestą i czerwonymi serduszkami na ubraniach, plecakach, samochodach…i strażackich hełmach.

Strażacy morsują!

Czy ogólnopolska moda / pasja morsowania dotyczy też strażaków? Jasne , że tak. W końcu hartowanie organizmu, adaptacja do trudnych warunków temperaturowych, chęć pokonywania własnych słabości i pokazowa dzielność predestynują druhów do tej, bądź co bądź, wymagającej rozrywki. Pokonanie szoku termicznego to przecież niezwykle cenna umiejętność w strażackim fachu– zima na dobre się rozkręca, jeziora zaczyna pokrywać warstwa lodu…a to kusi lekkomyślnych wędkarzy, żadnych mocnych wrażeń lodowych spacerowiczów czy znudzonych feriami dzieci.

Strażacki Nowy Rok spokojniejszy niż zwykle

Ta noc Sylwestrowa była zdecydowanie inna niż wszystkie – bez wystawnych bali, dużych imprez masowych, gromadnych spotkań towarzyskich. Ograniczenia w przemieszczaniu się i apele władz o odpowiedzialne i solidarne powstrzymanie się od hucznych zabaw odbiło się również na strażackich statystykach, które zanotowały znacznie mniej wyjazdów strażaków niż w latach ubiegłych - ostatniego dnia starego roku oraz przez pierwsze sześć godzin Nowego Roku 2021 strażacy interweniowali prawie 1,2 tys. razy; doszło do 342 pożarów, w których zginęły trzy osoby.

Strony