Kaliskie hełmy - światowa jakość za rozsądną cenę

Produkcja hełmów strażackich w Kaliszu to długa tradycja, która płynnie przeszła w technologicznie i produkcyjnie zaawansowany zakład - jedyny taki w Polsce.
BRANDBULL Polska Oddział w Kaliszu postał z połączenia Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Kaliszu i BRANDBULL Polska. Firma zajmuje się produkcją hełmów strażackich i ochronnych marki KZPT oraz butów, ubrań specjalnych, rękawic i akcesoriów marki FHR.
Bezpieczeństwo, jakość, innowacyjność, niezawodność to podstawowe założenia jakimi kieruje się Brandbull Polska. Zakład pod marką KZPT funkcjonuje od 1951 r. i od początku istnienia zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych oraz produkcją specjalistycznych hełmów ochronnych.
Decyzję o produkcji sprzętu z zakresu środków ochrony indywidualnej podjęto w połowie lat pięćdziesiątych. Rozpoczęto wówczas produkcję pierwszych kasków, były to kaski motocyklowe. Z upływem lat Zakład wprowadzał nowe wzory hełmów ochronnych. Jednym z ciekawszych hełmów były hełmy przeznaczone dla artylerzystów. Hełmy te produkowane były w latach 1973-1975 i chroniły słuch w czasie ostrzału artyleryjskiego prowadzonego z bunkrów. Dzięki specjalnemu układowi elektronicznemu oraz wyposażeniu w słuchawki i mikrofon, umożliwiały porozumiewanie się bez pogorszenia właściwości dźwiękochłonnych.
W latach 1970-1980 w Zakładzie produkowane były hełmy przeznaczone dla służb patrolowych i funkcjonariuszy straży granicznej WSW oraz dla funkcjonariuszy Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (ORMO).
W 1989r. został wykonany prototyp i partia pilotażowa hełmu przeznaczonego dla motocyklowych oddziałów policji. 
Przygoda z hełmami strażackimi, przeznaczonymi dla zawodowych i ochotniczych straży pożarnych, rozpoczęła się pod koniec lat osiemdziesiątych. W 1988 r. zeszły z linii produkcyjnej pierwsze hełmy strażackie, były to hełmy typu kanadyjskiego PH-3, PH-4. Hełmy te produkowane były w latach 1988-1990.
W 1989 r. wprowadzono nowy wzór hełmu strażackiego - hełm strażacki PH-5/Z-2000. Hełm produkowany był na licencji Szkoły Głównej Służby Pożarniczej aż do 2010 r.
W kolejnych latach pojawiały się w ofercie Zakładu kolejne wyroby jako odpowiedź na rosnące wymogi i zapotrzebowanie w zakresie ochrony osobistej strażaka. Były nimi ZS-03 i Calisia AK-06. Nowe hełmy w całości były oparte na własnej myśli konstrukcyjno-technologicznej. Hełm ZS-03 został wprowadzony w 2003 r. Był to pierwszy hełm, w którym wizjer chowany był do wewnątrz skorupy hełmu. Natomiast hełm Calisia AK-06 pojawił się na rynku w 2006 r. i wykonany był z surowców o podwyższonych parametrach mechanicznych, termicznych, w tym z kevlaru®. Hełmy charakteryzował wysoki poziom bezpieczeństwa i wysoka jakość. Potwierdzeniem były liczne nagrody i wyróżnienia otrzymane podczas imprez branżowych SAWO czy EDURA oraz innych konkursach: HIT, POLSKI SUKCES (zobacz w zakładce „Nagrody i osiągnięcia”).
W 2009 r. hełmy przeszły proces modernizacji, w tym dostosowania do nowej normy EN 443:2008.
 
Obecne hity sprzedażowe -  Calisia Vulcan CV 102 i hełm dla ratowników TYTAN Max produkowane są od 2012 roku.
Hełm Calisia Vulcan CV 102 to odpowiedź na rosnące wymogi i potrzeby strażaków. Hełm został zaprojektowany z uwzględnieniem trudnych, ekstremalnych warunków w jakich przychodzi pracować strażakom i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Potwierdzeniem wysokiej jakości hełmu jest nagroda otrzymana podczas  wystawy EDURA 2013.
Hełm dla ratowników TYTAN typ HOT 101.03 przeznaczony jest do stosowania w czasie akcji ratowniczych przez ratownictwo wodne, drogowe, wysokościowe i grupy poszukiwawcze. Może być użytkowany podczas katastrof naturalnych np. podczas gaszenia łąk i lasów oraz przy zagrożeniach przemysłowych.
Długoletnia specjalizacja Zakładu, tradycja oraz ogromne doświadczenie pozwalają na produkcję doskonałych jakościowo i funkcjonalnie wyrobów, cenionych przez użytkowników w Polsce, jak i za granicami. Wysoką jakość hełmów ochronnych produkowanych przez KZPT potwierdzają certyfikaty dla środków ochrony indywidualnej CIOP-PIB, świadectwa dopuszczenia CNBOP, a także funkcjonujący system zarządzania jakością ISO 9001.
Hełmy strażackie BRANDBULL 2022
Calisia Vulcan
Skorupa hełmu strażackiego Calisia Vullcan wykonana jest z poliamidu, wzmocnionego włóknem szklanym. Wewnątrz hełmu umieszczono komplet poduszek oraz wyściółkę NOMEX. Wyróżniający się nowoczesnym wzornictwem hełm BRANDBULL Calisia Vulcan jest lekki, wytrzymały i od odporny na działanie wysokich temperatur a do tego jest w stanie zapewnić maksymalny komfort w trakcie noszenia.
Calisia Vulcan Neo  - najnowsza wersja hełmu Vulcan ma doskonałe właściwości ochronne, użytkowe i konstrukcyjne. Jest wyposażony w praktyczny i bezpieczny wizjer w klasie optycznej 1 chowany do wewnątrz hełmu, który może występować w wielu wariantach np. w opcji z powłoką odporną na zarysowania, pokryty złotym filtrem, profilowany lub przystosowany dla osób noszących okulary korekcyjne.  Kształt wizjera pozwala na użytkowanie go jednocześnie z maską oddechową. W BRANDBULL projektując Vulcana Neo dołożono szczególnej  staranności przy planowaniu systemu wewnętrznego dopasowania i regulacji. Duże, wygodne pokrętło do regulacji obwodu umożliwia szybkie dopasowanie i stabilne osadzenie hełmu na głowie nawet w rękawicach strażackich.
Hełm dla ratowników Tytan Max
Hełm TYTAN MAX HTM 102.00 to nowoczesny hełm przeznaczony dla specjalistycznych grup z możliwością wykorzystania w ratownictwie drogowym, technicznym, wodnym, wysokościowym. Hełm wykonany został z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym metodą wtrysku. Solidne wykonanie hełmu zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz termiczną. Hełm wyposażony jest w osłonę oczu w postaci gogli. Ochrona karku wykonana została z trudnopalnej tkaniny. Posiada również możliwość regulacji obwodu głowy za pomocą dużego pokrętła, umożliwiającego regulację w rękawicach, w zakresie od 52 do 66 cm.  
Dostępność skorupy we wszystkich kolorach wg palety RAL.