Technlologia

Największe targi sprzętu strażackiego - czyli co nas czeka w najbliższych miesiącach.

1. 23cie targi Intersec Dubai już za nami. Odbyły się w dniach 16-18 stycznia 2022.

Energia ze słońca - czy całkowicie bezpieczna? Fotowoltaika a pożary.

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie rozwój fotowoltaiki następuję bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory czy zegarki, lamp i sygnalizacji drogowych oraz parkometrów, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych.

Nowoczesna technologia wpomagająca szkolenia strażaków.

VR - Flaim

Gaszenie pożarów to ryzykowny zawód.

Bezpieczeństwo pożarowe w domu.

gov.pl

Bezpieczeństwo pożarowe w domu, czyli jak zadbać oto co dla nas najcenniejsze.
 

Remiza przyszłości

Najważniejszy czynnik mający wpływ na projekty remiz strażackich w ciągu ostatnich czterech dekad jest chyba najbardziej oczywisty – koszty budowy. Ponieważ gminy stoją w obliczu bardziej rygorystycznych budżetów i nacisków ze strony społeczeństwa na ograniczanie wydatków budowa nowych i renowacja obecnych remiz strażackich stała się poważnym wyzwaniem.
Ten problem to tylko jeden z głównych trendów wpływających nie tylko na architekturę i projekt remizy strażackiej. Przyjrzymy się kluczowym trendom w architekturze i projektowaniu remizy  (oprócz rosnących kosztów budowy).

Lanie wody - czyli czego nie gasimy najpopularniejszym środkiem gaśniczym.

Kiedy nie można gasić pożaru wodą?
 
W pożarnictwie stosowane są różne substancje, bezpośrednio odpowiadające za likwidację procesu spalania. Każda z nich ma inne działanie. Powodzenie akcji gaśniczej zależy przede wszystkim od rozpoznania rodzaju pożaru oraz pewnego minimum wiedzy o środkach gaśniczych i ich działaniu.

Alert RCB - czyli co powinniśmy o nim wiedzieć.

Alert RCB logo
Na początek rozwińmy skrót Alert RCB oznacza Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest to system za pomocą, którego można powiadomić każdą osobę, posiadającą telefon komórkowy, znajdującą się na terenie potencjalnego niebezpieczeństwa. Ostrzeżenie odbywa się poprzez przesłanie krótkiej wiadomości tekstowej (SMS) z określeniem rodzaju zagrożenia oraz obszarem którego dotyczy. Wiadomości są rozsyłane tylko w sytuacjach które mogą realnie zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu.
Tak wygląda przykładowy alert.

Krótka historia strażackiego hełmu

Ma ochronić głowę strażaka nie tylko przed ogniem, ale też przed spadającą belką, cegłą czy całym stropem. Jego historia sięga przełomu XVII i XVIII w. Od tego momentu nieraz zmieniał swój kształt, kolor i wygląd. Bez hełmu strażackiego  walka z czerwonym kurem zwyczajnie nie byłaby możliwa.

Uwaga złodziej...czyli o kradzieżach w remizach OSP

Rosnąca z roku na rok ilość włamań do remiz strażaków OSP mówi jedno – są one bardzo słabo chronione. W wielu budynkach, w których jest sprzęt wart często kilka milionów złotych próżno szukać jakichkolwiek systemów zabezpieczeń. W większości nie ma alarmu, nie ma kamer monitoringu, nie ma też wkładek antywłamaniowych. Włamania raczej nie dotyczą strażnic państwowych. Tam przed złodziejem chroni całodobowy dyżur i solidne systemy antywłamaniowe.

Strony