Technlologia

Więcej światła - czyli wszystko, co należy wiedzieć o strażackich latarkach.

Latarki montowane w hełmach strażackich są kluczowym elementem wyposażenia strażaków, umożliwiając im oświetlanie obszarów podczas akcji ratunkowych, zwłaszcza w warunkach niskiej widoczności. Te latarki są zazwyczaj projektowane z myślą o specyficznych wymaganiach środowiskowych i operacyjnych, z uwzględnieniem trudnych warunków pracy strażaków.

Niebezpieczne substancje - czyli jakie?

Gaszenie pożarów to działanie, które wiąże się z ryzykiem kontaktu z różnymi niebezpiecznymi substancjami. Oto kilka z najniebezpieczniejszych substancji, z którymi strażacy mogą się spotkać podczas działań gaśniczych:
1.     Tlenek węgla (CO): Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonny i wysoce toksycznym gazem, który powstaje podczas niepełnego spalania materiałów zawierających węgiel, takich jak drewno, papier czy benzyna. Ekspozycja na duże ilości CO może prowadzić do nagłego zatrucia i śmierci.

Nowe technologie w walce o bezpieczeństwo strażaków

Strażacy są cichymi bohaterami naszego społeczeństwa. Codziennie narażają swoje życie, aby chronić innych. Naukowcy nieustannie pracują nad udoskonalaniem sprzętu, który (choć co do zasady pozostaje w niemal niezmienionym składzie) zdecydowanie zmienia się pod względem komfortu i bezpieczeństwa użytkowania.

Komfortowy czy bezpieczny - hełm strażacki - dylematy użytkownika

Często przewijającym się tematem wśród strażackiej braci jest dylemat podczas kupowania lub typowania nowych hełmów dla jednostki – czy postawić na wygodę i lekkość konstrukcji czy na maksymalną ochronę głowy. A wszyscy wiemy z doświadczenia, że nie zawsze te dwa komponenty idą w parze. Czy jednostka, która z rzadka gasi pożary dużych budynków może „odciążyć” swoje podstawowe wyposażenie i zdać się na mniej bezpieczny ale za to zdecydowanie wygodniejszy sprzęt?

UBRANIE SPECJALNE – dlaczego aramid?

Jak to drzewiej bywało…
W XIX wieku strażacka odzież ochronna w niczym nie przypominała współczesnych mundurów! Do produkcji używano wełny, ciężkiego materiału, który zapewniał pewną ochronę przed czynnikami termicznymi – w skład odzieży wierzchniej wchodziły spodnie i długi trencz ze sztywnym kołnierzem. Do kompletu strażacy zakładali bawełnianą lub wełnianą koszulę oraz solidne, skórzane buty.

Termowizja - sprzymierzeniec w walce z dymem i ogniem

O przydatności i skuteczności termowizji w walce z pożarami i ich skutkami nikogo przekonywać nie trzeba. . Kamery termowizyjne doskonale sprawdzają się w przypadku utrudnionej widoczności, w pomieszczeniach zadymionych oraz o ograniczonym dostępie światła. Coraz powszechniej wykorzystywane są podczas akcji ratowniczo-gaśniczych straży pożarnej. Pozwalają uzyskać doskonały pogląd sytuacji. Dzięki możliwości stałego monitorowania warunków strażacy mogą zaplanować i wdrożyć skuteczny plan działania, aby zażegnać sytuację niebezpieczną i zastosować się do wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Czy certyfikowany znaczy bezpieczny? O hełmach strażackich...i nie tylko.

Sytuacja, w której nabywamy produkt codziennego użytku, który nie spełnia naszych oczekiwań pod względem jakości wykonania czy trwałości może denerwować, ale zazwyczaj jakość ta nie zagraża naszemu życiu lub zdrowiu.  Co jednak, jeśli pracujemy w niebezpiecznych warunkach i ubranie czy sprzęt ma chronić nasze zdrowie i życie, a jakość nie jest taka, jak powinna?

Rękawice strażackie - niezbędne w każdej akcji!

Rękawice strażackie to bardzo istotny element wyposażenia każdego strażaka - można chyba śmiało powiedzieć, że nieodzowny. Praca strażaka to przede wszystkim używanie rąk. Ochrona dłoni przed otarciami, oparzeniami i przekłuciami stanowi więc kluczowy element. Warto, zatem zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który spełni odpowiednie wymagania jakościowe i posłuży jednostce na dłużej. Rękawice strażackie bojowe idealnie nadają się do każdego rodzaju akcji ratowniczych. Sprawdzą, się w trakcie przeszukiwaniu terenu i ochronią dłonie strażaka przed różnego rodzaju urazami mechanicznymi.

Interschutz 2022 i polski hełm z kamerą termowizyjną

W kontekście (wciąż obecnych) scenariuszy epidemicznych i wojennych zagrożeń po siedmiu latach targi  INTERSCHUTZ odbyły się ponownie w minionym tygodniu, w fizycznym formacie, na miejscu, w Hanowerskich halach targowych Messe Hannover. INTERSCHUTZ 2022 ugruntowały swoją pozycję jako wiodącej imprezy targowej o zasięgu globalnym dla strażaków, służb ratowniczych, ochrony ludności i bezpieczeństwa. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1500 wystawców i ponad 160 000 profesjonalistów, a wśród nich, dostawcy, decydenci i eksperci branżowi.

LEL / DGW - czyli jak uniknąć niebezpieczeństwa gazowego wybuchu!

 
Co to jest LEL?
Dolna granica wybuchowości (LEL) to najniższe stężenie gazu lub oparów, które ulegnie spaleniu w powietrzu. LEL jest skrótem angielskiego terminu lower explosive limit. W literaturze krajowej używa się skrótu DGW.
Dolna granica wybuchowości (LEL) różni się w zależności od gazu, ale dla większości gazów palnych wynosi mniej niż 5% objętości. Oznacza to, że wystarczy stosunkowo niskie stężenie gazu lub oparów, aby powstało wysokie ryzyko wybuchu.

Strony