Czysty hełm to bezpieczny hełm!

Strażacy mają o ok. 9 procent wyższe ryzyko zdiagnozowania choroby nowotworowej i 14 procent wyższe ryzyko zgonu z jej powodu niż ogół populacji. Czyszczenie środków ochrony indywidualnej, w tym hełmu, jest jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko narażenia się na kontakt z chorobotwórczymi zanieczyszczeniami. Podczas akcji gaszenia pożarów strażacy regularnie stykają się z pyłem, dymem zawierającym kancerogenne substancje, a czasem nawet bezpośrednio z chorobami. Hełm jako jeden z najważniejszych elementów stroju strażaka, zaprojektowano tak, aby chronić głowę i oczy przed zagrożeniami występującymi na miejscu pożaru. Aby upewnić się, że hełm strażacki zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i długą żywotność, wyczyść go, postępując zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami:
Oczyść, zanim opuścisz miejsce zdarzenia
Przed przystąpieniem do czyszczenia zabrudzonego kasku należy założyć niezbędne środki ochrony osobistej — najlepiej jednorazowe rękawiczki nitrylowe i okulary ochronne. Zapobiegną one uszkodzeniu rąk lub oczu przez brudną wodę lub usunięte zanieczyszczenia.
Hełm należy opłukać pod bieżącą wodą, wytrzeć szmatką oczywiste zanieczyszczenia, aby zmniejszyć liczbę cząstek stałych mogących przedostać się do wozu strażackiego lub silnika, a ostatecznie do remizy. Znany i lubiany patent to montaż ciśnieniowej myjki na nasadach tłocznych samochodów pożarniczych. Dobry sposób do wstępnego mycia i opłukiwania sprzętu, butów, odzieży czyli dekontaminacji wstępnej na terenie działań.
W remizie - Rozbierz i umyj
Gdy będziesz gotowy do wyszorowania skorupy hełmu, najpierw zdejmij osłony twarzy, osprzęt i zdemontuj miękkie, wewnętrzne elementy. Używając miękkiej gąbki lub szmatki z wiadrem z ciepłą wodą i łagodnym detergentem, dokładnie umyj skorupę.
Miękkie elementy wyściółki wewnętrznej hełmu można uprać w zwykłej pralce, w odpowiednim siatkowym woreczku w niskich temperaturach. Sprzęt i okulary ochronne można myć miękką szczotką i mydłem w zlewie.
W sklepach ze sprzętem strażackim dostępne są profesjonalne środki do precyzyjnego czyszczenia i konserwacji sprzętu ratunkowego i pożarniczego takiego jak maski aparatów ODO, hełmów strażackich, kasków ratunkowych oraz wnętrza butów specjalnych. Preparaty mogą być stosowane jako roztwór o określonym stężeniu lub, co znacznie lepsze i bardziej efektywne, aplikowane za pomocą pianownicy, jako aktywna piana. Przykład – popularny F15 -  niewiarygodnie silne właściwości czyszczące i można go w łatwy stosować również w terenie, na miejscu działań gaśniczych czy ratunkowych, bezpośrednio po akcji – po umyciu elementu, wystarczy spłukać go zimną wodą. Formuła produktu została opracowana w taki sposób, aby nie wpływać negatywnie na działanie filtru antymgłowego stosowanego w maskach lub na wizjerach. Preparat bardzo szybko i skutecznie rozpuszcza brud. F15 można również stosować do czyszczenia wstępnego odzieży specjalnej, kamer termowizyjnych, cylindrów, pasków, lamp itp. Koszt to ok 70 zł brutto za 1 l produktu – ale to dobrze wydane pieniądze!
Suszenie i przechowywanie hełmu
Jeśli chodzi o suszenie należy unikać umieszczania go w bezpośrednim świetle słonecznym. Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją, aby sprzęt wysechł w pokojowej temperaturze. Przechowywanie też ma znaczenie - miejsce powinno być suche, dobrze wentylowane i poza bezpośrednim działaniem światła, które może emitować promienie UV.

 
Są oczywiście firmy specjalizujące się w produkcji specjalistycznego sprzętu do bardziej masowego / profesjonalnego czyszczenia środków ochrony osobistej strażaków. Przykładem są myjnie i dezynfektory firmy ALRO. Innowacyjna technologia przetwarzania sprawia, że ​​proces czyszczenia jest znacznie krótszy i bezpieczniejszy bez bezpośredniego użycia środków chemicznych. Oczywiście proces czyszczenia odbywa się z przestrzeganiem wszelkich środków bezpieczeństwa i specyfikacji producentów sprzętu.
Miło nam, że polskie hełmy Brandbull Polska / KZPT kompletowały stoisko firmy ALRO na jednej z najważniejszych imprez branżowych na świecie – INTERSEC DUBAI. Vulcany i Tytany prezentowały się znakomicie …. Czyste jak nigdy dotąd!