Świat

Pożary na południu Europy - strażacy kontra klimat!

Europa płonie. Po raz kolejny i zapewne nie ostatni. Południe i zachód Europy zmagają się z gigantycznymi pożarami. Na tą chwilę najwięcej aktywnych pożarów występuje obecnie w południowych Włoszech, głównie na Sycylii. Olbrzymie pożary na Rodos to dopiero początek, z kolejnych krajów napływają informacje o wybuchających pożarach i ewakuacjach. Wkrótce rozpoczyna się sierpień, jest to miesiąc, który uchodzi za najgorętszy okres wakacji, więc sytuacja w wielu miejscach będzie jeszcze gorsza.

Pożar w Czeskiej Szwajcarii - pomogą Polacy!

Pożar Czeskiej Szwajcarii
Strażacy w dalszym ciągu walczą z pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. W środę śmigłowce gaśnicze wznowiły pracę zakończoną wieczorem. Strażacy skupiają się na chronieniu domów przed płomieniami. Równocześnie nie wiedzą, w jakim stanie jest obecnie największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii - kamienny most, należący do największych w Europie.

Ukraina w ogniu wojny - niesiemy pomoc!

Z kolejnych miast i jednostek wyruszają konwoje ze sprzętem dla Ukraińskich strażaków. To przede wszystkim sprzęt ochrony osobistej, taki jak mundury, hełmy, sprzęt pomocniczy, pompy, aparaty tlenowe, ale również samochody gaśnicze, operacyjne i specjalne, które od razu mogą wejść do działań ratowniczo-gaśniczych. Ale na tym nie koniec. PSP i OSP zdają na piątkę test ze sprawności i wielkiego serca w pomocy uciekającym przed wojenna pożogą Ukraińcom.

Ukraińscy strażacy na wojennych frontach

Podczas gdy żołnierze ukraińscy zmagają się z inwazją na froncie, w atakowanych miastach z ogniem i zniszczeniami walczą ukraińscy strażacy. Osiedla, dzielnice zamieniają się w ruiny, służby gaszą ogień i ratują rannych mieszkańców. Jak podają polskie służby, które wysyłają sprzęt strażacki na Ukrainę, podczas wojny zginęło już 10 ukraińskich strażaków, a 13 jest rannych.

Strażak na wysokościach i w czeluściach

Dziewięciu strażaków nie żyje po nieudanym treningu jaskiniowym w Brazylii. Jak doszło do wypadku, nie jest jasne, ponieważ gmina twierdzi, że nie miała żadnych informacji o prowadzonym szkoleniu. Do wypadku doszło, kiedy grupa strażaków szkoliła się w jednej z jaskiń w Altinopolis położonej około 360 kilometrów od Sao Paulo. Część jaskini zawaliła się, a 10 osób znalazło się w pułapce. Udało się uratować tylko jedną z nich, która z hipotermią i licznymi złamaniami została przewieziona do szpitala.

Dron na służbie

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że drony będą w najbliższej przyszłości znajdowały się na wyposażeniu większości remiz na świecie. Obecnie systemy bezzałogowe zasadniczo wykorzystywane są do monitorowania i nadzoru. W tym sensie drony oferują doskonałą okazję do pozyskania informacji ze znaczących incydentów i wydarzeń na dużą skalę, które mogą zapewnić dowódcy dodatkową orientację sytuacyjną.

Setki pożarów na południu Europy

Turcja - Ponad 100 wielkich pożarów

Od środy 28 lipca  w Turcji szaleją gigantyczne pożary, jest to największa od lat katastrofa wywołana falą upałów w tym kraju. W ciągu ostatnich 7 dni odnotowano ich ponad sto, przeważająca liczba wybuchła na wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz morza Egejskiego. Strażacy walczą z płomieniami w sześciu południowych prowincjach: Antalya, Mersin, Osmaniye, Adana, Kahramanmaras i Mugla oraz dwóch centralnych: Kirikkale i Kayseri.

Polscy strażacy pomagają usuwać skutki powodzi w Niemczech.

W poniedziałek 26 lipca 2021r. do naszych zachodnich sąsiadów, wyruszyła grupa strażaków wraz z transportem pomocy humanitarnej. Pomoc dotarła do miejscowości Kreuzau koło południa dnia następnego.  Skład grupy ratowniczej realizującej transport  to 10 strażaków oraz 5 pojazdów należących do Państwowej Straży Pożarnej z dwóch województw, mazowieckiego i wielkopolskiego. Wiozą oni niezbędny sprzęt potrzebny  do uporania się ze skutkami tragicznych wydarzeń które nawiedziły Nadrenię.

Strony