Świat

Strażak na wysokościach i w czeluściach

Dziewięciu strażaków nie żyje po nieudanym treningu jaskiniowym w Brazylii. Jak doszło do wypadku, nie jest jasne, ponieważ gmina twierdzi, że nie miała żadnych informacji o prowadzonym szkoleniu. Do wypadku doszło, kiedy grupa strażaków szkoliła się w jednej z jaskiń w Altinopolis położonej około 360 kilometrów od Sao Paulo. Część jaskini zawaliła się, a 10 osób znalazło się w pułapce. Udało się uratować tylko jedną z nich, która z hipotermią i licznymi złamaniami została przewieziona do szpitala.

Dron na służbie

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że drony będą w najbliższej przyszłości znajdowały się na wyposażeniu większości remiz na świecie. Obecnie systemy bezzałogowe zasadniczo wykorzystywane są do monitorowania i nadzoru. W tym sensie drony oferują doskonałą okazję do pozyskania informacji ze znaczących incydentów i wydarzeń na dużą skalę, które mogą zapewnić dowódcy dodatkową orientację sytuacyjną.

Setki pożarów na południu Europy

Turcja - Ponad 100 wielkich pożarów

Od środy 28 lipca  w Turcji szaleją gigantyczne pożary, jest to największa od lat katastrofa wywołana falą upałów w tym kraju. W ciągu ostatnich 7 dni odnotowano ich ponad sto, przeważająca liczba wybuchła na wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz morza Egejskiego. Strażacy walczą z płomieniami w sześciu południowych prowincjach: Antalya, Mersin, Osmaniye, Adana, Kahramanmaras i Mugla oraz dwóch centralnych: Kirikkale i Kayseri.

Polscy strażacy pomagają usuwać skutki powodzi w Niemczech.

W poniedziałek 26 lipca 2021r. do naszych zachodnich sąsiadów, wyruszyła grupa strażaków wraz z transportem pomocy humanitarnej. Pomoc dotarła do miejscowości Kreuzau koło południa dnia następnego.  Skład grupy ratowniczej realizującej transport  to 10 strażaków oraz 5 pojazdów należących do Państwowej Straży Pożarnej z dwóch województw, mazowieckiego i wielkopolskiego. Wiozą oni niezbędny sprzęt potrzebny  do uporania się ze skutkami tragicznych wydarzeń które nawiedziły Nadrenię.

Kiedy płonie las...

Od połowy lipca Kalifornia (kolejny rok z rzędu) walczy z katastrofalnymi pożarami lasów. Kompleks leśny Beckwourth pustoszy ogień z dwóch pożarów spowodowanych przez pioruny. Prawie 1000 strażaków jest wspomaganych przez samoloty gaśnicze. Wiatry wiejące z prędkością do około 32 km/godz. nie ułatwiają akcji gaśniczej. Gorące powietrze wznoszące się nad pożarami utworzyło gigantyczną, zadymioną chmurę pyrocumulus, która osiągnęła wysokość tysięcy stóp i stworzyła własną błyskawicę.

"Oko Saurona" czyli spektakularny pożar na wodach Zatoki Meksykańskiej

2 lipca około 150 metrów od platformy wiertniczej na półwyspie Jukatan doszło do wycieku gazu z podwodnego rurociągu firmy Pemex. Firma zanotowała wyciek około 5:15 rano. Przez ponad pięć godzin pracownicy próbowali zamknąć zawory międzysystemowe, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się gazu. Przez kolejne kilka godzin strażacy za pomocą specjalnych statków walczyli z ogniem. Na licznych nagraniach z miejsca zdarzenia pożar bardziej przypomina erupcję wulkanu.

Ochotnicy na Ukrainie - z wsparciem od polskich kolegów

Żaden rozwinięty kraj nie opiera swej obrony przeciwpożarowej wyłącznie na służbach państwowych. Jeśli spojrzeć na doświadczenia z Polski, Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, krajów skandynawskich i Ameryki Łacińskiej, wszędzie zaangażowani są wolontariusze/ochotnicy. Przyjrzyjmy się przez chwilę, czy i jak system ochotniczych straży pożarnych działa u naszego wschodniego sąsiada – na Ukrainie.

Solidny hełm ratuje życie!

Kilka dni temu o poranku, na chińskim osiedlu położonym na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Yangpu w prowincji Hainan, doszło do mrożącej krew w żyłach sceny. 46-letni mężczyzna - jak się później okazało chory psychicznie - będący w stanie pobudzenia , uzbrojony w maczetę, podpalił w swoim mieszkaniu ubranie i pościel, co wywołało pożar. Na miejsce przybyły pojazdy ratunkowe, a wówczas jego sześcioletni syn pojawił się przy wejściu na parterze. Mężczyzna szykował się do podpalenia skutera elektrycznego.

Strony