Ciepło, cieplej, gorąco - letnie wyzwania w remizie

Wraz z nadejściem lata strażacy muszą zmagać się z dodatkowymi wymaganiami wynikającymi z ekstremalnych warunków letnich, od wysokich temperatur i poziomów wilgotności po większą liczbę ludzi na ulicach podczas zdarzeń wymagających ich reakcji. Warto spróbować uniknąć tych zagrożeń i komplikacji poprzez ich wcześniejsze zrozumienie i odpowiednie przygotowanie się do nich.
Zagrożenia drogowe i budowlane
Lato to szczyt sezonu budowy  i remontów dróg w większości województw. Czy Wasze drużyny wiedzą, jakie projekty drogowe mają miejsce na Waszym terenie? W jaki sposób wpłynie to na czas reakcji, dojazdu do zdarzenia na podlegającym Wam obszarze? Czy Wasze załogi mają opracowane alternatywne trasy, aby dotrzeć do tych obszarów? W jaki sposób można dostać się do domów/firm w strefie budowy, jeśli na miejsce zostanie wezwana straż pożarna?
Działania operacyjne na obszarze budowy wymagają szczególnej uwagi – trzeba sprawnie ewakuować lub przegrupować pracowników, a także zwrócić szczególna uwagę na objazdu i ograniczenia prędkości, a zachowanie wielu kierowców staje się nieprzewidywalne np. z powodu braku możliwości zjechania na prawą stronę jezdni.
Obszary objęte budową powinny być również monitorowane pod kątem dostępności wody. Często projekty te mogą obejmować wyłączenie lub modernizację usług wodociągowych, gdy wymieniana lub remontowana jest nawierzchnia drogi.
Na miejscu dowodzący akcją musi podejmować krytyczne decyzje dotyczące taktyki i strategii działania. Musi ocenić, jak długo pierwsza załoga będzie musiała działać samodzielnie, zanim przybędą dodatkowe ekipy (ratownicze, medyczne, pożarowe)? Gdzie jest najbliższe dostępne źródło wody? Czy podaż wody jest wystarczająca ze względu na dodatkowe zapotrzebowanie na nią w okresie letnim (szczególnie w przypadkach, gdy woda jest dostarczana z jednego źródła do kilku społeczności lub gdy wiadomo, że mieszkańcy używają hydrantów, aby się ochłodzić, podlewać ogródki lub bawić)?
Zagrożenia gaśnicze
Zwróćcie uwagę, jak panujące warunki pogodowe wpływają na rozprzestrzenianie się ognia, a tym samym na podejmowane działania? Czy suche, wietrzne warunki stwarzają obawy związane z narażeniem, a także rozszerzeniem pożaru? Należy również pamiętać, że warunki zadymienia będą inne niż w chłodniejsze dni. Dym unosi się, aż powietrze na zewnątrz konstrukcji go ochłodzi. Przy wyższych temperaturach otoczenia i wilgotności, jaka występuje latem, dym i żar wznoszą się wyżej i szybciej do atmosfery, zachowując ciaśniejszy kształt w miarę wznoszenia się. Nieznajomość tych informacji może spowodować, że funkcjonariusze straży pożarnej popełnią błędy w przewidywaniu zachowania i przemieszczania się ognia.

Uwaga! Dzieci!!
Często zapomina się o tym, że czas letni oznacza koniec roku szkolnego, co skutkuje – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – stałą obecnością dzieci na ulicach, placach, w parkach. Ciekawość wywołana przez syreny i urządzenia reagujące w sąsiedztwie może doprowadzić do katastrofy, jeśli nie zachowa się należytej ostrożności. Ciekawskie buzie mogą pojawić się w nieoczekiwanych momentach i miejscach.
 
Drużyna
Najważniejszą rzeczą podczas ekstremalnych letnich warunków pogodowych jest monitorowanie pracowników remizy. Upewnijcie się, że Wasza drużyna nie idzie „na skróty” przy użyciu środków ochrony indywidualnej (PPE) w celu  zapewnienia sobie lepszego komfortu chłodzenia. Kompletny strój to gwarancja Waszego bezpieczeństwa – nawet kosztem chwilowej niewygody czy dyskomfortu. Pomyślcie o drobnej reorganizacji drużyny, ilości osób na dyżurach i druhów zdolnych do akcji  w razie alarmu – letnie upały spowodują, że remiza korzysta zazwyczaj z większej liczby strażaków w krótszym czasie, a część z nich zapewne przebywa na urlopach lub krótkich wyjazdach.
Noszenie odzieży ochronnej  przez dłuższy czas w ekstremalnie ciepłe, letnie dni zmniejszy zdolność organizmu do ochłodzenia się poprzez parowanie potu. Z tego powodu upewnijcie się, że załogi zdejmują sprzęt rozjazdowy, gdy wychodzą poza strefę zagrożenia i pozwalają ochłodzić się swoim ciałom.
Nie można przecenić znaczenia odpoczynku, jeśli chodzi o ekstremalne letnie gaszenie pożarów. Nawet najmniejsze incydenty mogą wymagać zorganizowania dodatkowych przerw w pracy / odpoczynku, jeśli druhowie pracują przez dłuższy czas w pełnym słońcu. W obliczu środowiskowego stresu cieplnego organizm może tracić do trzech litrów wody na godzinę poprzez pocenie się. Duża część tego potu składa się z chlorku sodu. Kiedy organizm ma niedobór chlorku sodu, zaczynają się pojawiać problemy. Ten niedobór objawi się najpierw skurczami mięśni, które zwykle zaczynają się od mięśni, które są w danym momencie najczęściej używane. Skurcze mięśni można łatwo opanować, zastępując sód i wodę np. wysokoenergetycznymi napojami dla sportowców.
Stres cieplny jest bardziej dotkliwy niż skurcze i jest również spowodowane brakiem równowagi elektrolitowej. Strażak cierpiący na stres cieplny będzie się obficie pocił, będzie miał nudności, zawroty głowy, bóle głowy i temperaturę ciała ok 38 / 39 stopni C. Najczęściej wystarczy oddelegowanie do chłodniejszego pomieszczenia (np. klimatyzowanej kabiny samochodu) z podaniem odpowiedniej ilości płynów. Przegapienie tego momentu  może skutkować udarem cieplnym.
Udar cieplny powoduje całkowite załamanie wszystkich systemów organizmu, które regulują temperaturę ciała. Temperatura ciała z udarem cieplnym będzie wynosić 40 stopni C lub więcej, a obfite pocenie się, widoczne w stresie cieplnym, ustanie, pozostawiając gorącą, suchą i zaczerwienioną skórę. Udar cieplny jest poważnym zagrożeniem medycznym i wymaga natychmiastowego leczenia.
Kluczem do zapewnienia strażakom bezpieczeństwa w ekstremalnych warunkach letnich jest nawodnienie. Strażacy powinni intensywnie nawadniać się przez cały dzień przed odebraniem telefonu wzywającego ich do akcji. Woda jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie właściwego nawodnienia. Zaleca się, aby strażacy spożywali co najmniej 1 litr wody na godzinę podczas pracy. Samochód bojowy powinien zawsze być wyposażony wodę pitną dla swojej załogi na wypadek, gdyby nie było takowej na miejscu.
Podobnie jak w przypadku gaszenia pożarów w chłodne dni, strażacy powinni również przygotować swój osobisty niezbędnik na okres letnim: woda butelkowana, krem ​​​​do opalania, balsam do ust, koszulki z długim rękawem, czapki z daszkiem i przyciemniane okulary ochronne.
 
Ekstremalna letnia pogoda może z pewnością dać się we znaki strażakom. Jednak właściwe planowanie wstępne, szkolenie i świadomość mogą zmniejszyć zagrożenia związane z gaszeniem pożarów w ekstremalnych warunkach letnich, tak, aby umożliwić skuteczne wykonywanie Waszych obowiązków i bezpieczny powrót do remizy.