Polscy strażacy pomagają usuwać skutki powodzi w Niemczech.

W poniedziałek 26 lipca 2021r. do naszych zachodnich sąsiadów, wyruszyła grupa strażaków wraz z transportem pomocy humanitarnej. Pomoc dotarła do miejscowości Kreuzau koło południa dnia następnego.  Skład grupy ratowniczej realizującej transport  to 10 strażaków oraz 5 pojazdów należących do Państwowej Straży Pożarnej z dwóch województw, mazowieckiego i wielkopolskiego. Wiozą oni niezbędny sprzęt potrzebny  do uporania się ze skutkami tragicznych wydarzeń które nawiedziły Nadrenię.

Przypomnijmy że W połowie lipca gwałtowne burze z ulewnymi deszczami spowodowały olbrzymią powódź w Niemczech. Szczególnie dotknięte została Nadrenia-Palatyna i Nadrenia Północnej-Westfalii, władze szacują że ponad 170 osób straciło życie a jeszcze w zeszły weekend niektóre obszary były pozbawione energii elektrycznej i dostępu do czystej wody pitnej.

Jak podaje Komenda Główna PSP:
- Pomoc realizowana jest na podstawie dwustronnych porozumień między naszymi krajami. Strona Polska zaoferowała stronie niemieckiej udostępnione przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych urządzenia do osuszania obiektów zalanych przez falę powodziową. Ze strony Polski działania realizowane są wspólnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, MZWiA, MZS a także Komendę główną Państwowej Straży Pożarnej.
 

Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz / Zespół Prasowy KG PSP