Europa Południowa walczy z ogniem.

fot. IAKOVOS HATZISTAVROU / AFP

 
Region Morza Śródziemnego przeżywa obecnie najgorszą falę upałów od dziesięcioleci, podczas gdy pożary, które nękają kraje tej części Europy od lipca nadal rozprzestrzeniają się na kolejne kraje i obejmują coraz większe obszary. Na Sycylii odnotowano rekordową w Europie temperaturę 48,8 stopni Celsjusza. Operacje gaśnicze mobilizują społeczność międzynarodową, a poszczególne kraje wysyłają swoich strażaków w miejsca najbardziej zagrożone. Zgodnie z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej unijny mechanizm ochrony ludności nadal przekazuje wsparcie, aby pomóc w zwalczaniu bezprecedensowych pożarów lasów w Grecji i pozostałej części basenu Morza Śródziemnego. W odpowiedzi na prośby Grecji, Macedonii Północnej, Albanii, Włoch i Turcji, Unia Europejska pomogła zmobilizować 14 samolotów strażackich, 3 helikoptery, około 1300 ratowników i 250 pojazdów. W samej Grecji 9 samolotów, blisko 1000 strażaków i 200 pojazdów jest obecnie zaangażowanych w reagowanie na pożary. Na Syberii do tej pory spłonęło prawie 23 miliony akrów; co jest jednym z największych wyzwań klimatycznych w tym roku dla kraju. Według doniesień najbardziej niszczycielska sytuacja miała miejsce w Grecji; pożary w Macedonii Północnej i we Włoszech pozostają alarmujące, podczas gdy Turcji udało się ugasić prawie 300 pożarów.
 
Dzięki mobilizacji wysiłków europejskich, takich jak samoloty przeciwpożarowe i tysiące ochotników, udało się powstrzymać kilka pożarów w Albanii, Bułgarii, Włoszech, Grecji i Turcji, ale wiele z nich jest nadal aktywnych pomimo ciągłej pracy ratowników. Mimo że doszło do ofiar śmiertelnych, większość ludzi cierpi z powodu niewielkich obrażeń, chociaż skutki psychologiczne nie są jeszcze znane, a utrata środków do życia będzie miała długotrwały wpływ społeczno-ekonomiczny na dotknięte nią gospodarstwa domowe. Bardzo prawdopodobne, że zniszczenie górzystego regionu wokół Aten doprowadzi w najbliższej przyszłości do dalszego wzrostu temperatury i pozostawi obywateli bez ochrony przed powodziami.
Do Grecji dotarła już pomoc z Polski -  143 naszych strażaków zostanie w Grecji co najmniej do 23 sierpnia. Komenda Główna PSP poinformowała, że związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre) otrzymano zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV. GFFFV to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles - moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. W odpowiedzi na prośbę Grecji, Polska skierowała do walki z pożarami siły i środki Państwowej Straży Pożarnej tj. dwa moduły GFFFV z Wrocławia i Poznania - 143 ratowników, 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy , autobusy i przyczepy).
Chociaż trudno jest udowodnić, że zmiany klimatyczne bezpośrednio powodują rozprzestrzenianie się ognia, zwłaszcza na terenach zalesionych, ekstremalne warunki pogodowe i susze niezaprzeczalnie wydłużają ich trwanie i zwiększają ich intensywność. Jak pokazał raport IPCC z tego tygodnia, jest obecnie „jednoznaczne”, że to działalność człowieka spowodowała globalne ocieplenie, a tym samym naraziła część Europy na trwające obecnie klęski żywiołowe.
 
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował w tym tygodniu swoją najnowszą ocenę zmian klimatu spowodowanych przez człowieka, ostrzegając, że planeta przekroczy próg ocieplenia 1,5 stopnia Celsjusza w ciągu najbliższych dwóch dekad, co spowoduje więcej fal upałów, susz i innych ekstremalne zdarzenia pogodowe, chyba że zostaną podjęte drastyczne i natychmiastowe działania w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Zapisy temperatur na Antarktydzie, powodzie w Niemczech, rozległe fale upałów i szalejące pożary wydają się złowieszczym znakiem tego, co ma nadejść.
Pożary co roku pojawiają się o tej porze w krajach regionu Morza Śródziemnego, w pewnym stopniu jako ważny element funkcjonowania ekosystemu. Jednak tegoroczne pożary zniszczyły nadmierne obszary leśne i inne ekosystemy, których odbudowa zajmie lata. Branże zależne od lasów w regionie Europy (drewno, papier, paliwo) mogą również ucierpieć, jeśli pożary będą nadal nasilać się w intensywności i częstotliwości. Pustynnienie, zwłaszcza w Europie Południowej, może być kolejną długoterminową konsekwencją nadmiernych pożarów. Doprowadziłoby to do znacznych strat w produkcji rolnej, dotykając setki tysięcy gospodarstw domowych i powiększając niedobory żywności. Według Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów liczba pożarów w 2021 r. znacznie przekroczyła średnie z roku poprzedniego.
Grecka wyspa Evia, druga co do wielkości po Krecie w kraju, przez wiele dni była pogrążona w płomieniach, co grecki premier określił jako „klęskę żywiołową o bezprecedensowych rozmiarach”. Podczas gdy Grecja wciąż walczy z płomieniami przy pomocy strażaków i samolotów z kilku krajów, wysiłki Turcji mające na celu powstrzymanie pożarów, które pustoszyły kraj od 28 lipca, wspomogły deszcze, które spadły w ostatnich dniach. Według krajowego ministra rolnictwa i leśnictwa, 268 z 270 pożarów lasów zostało opanowanych w poniedziałek po tym, jak strażacy walczyli z pożarami przez 13 dni z rzędu.
W minioną środę hiszpańska państwowa agencja meteorologiczna zarejestrowała 45 C na lotnisku w Granadzie o godzinie 15:00. Hiszpania przygotowuje się na jeszcze cieplejszą pogodę. Temperatury dochodzące do 47 C są prognozowane na południu w sobotę i niedzielę. To pobiłoby krajowy rekord 46,9 C, ustanowiony w Kordobie w lipcu 2017 roku.
W środę włoskie miasto Floridia w pobliżu miasta Syrakuzy na Sycylii zgłosiło odczyt temperatury 48,8 C (119,8 F). W piątek urzędnik Światowej Organizacji Meteorologicznej powiedział na briefingu w Genewie, że sprawdzenie odczytu i ustalenie, czy rzeczywiście jest to rekord dla Europy kontynentalnej, może zająć miesiąc lub dwa, przekraczając poprzedni 48 stopni Celsjusza w Atenach w 1977 roku.
Francuska agencja meteorologiczna ostrzega przed temperaturami sięgającymi 40 C w piątek i sobotę w regionie Prowansji, w pobliżu granicy z Włochami.
Przewiduje się, że temperatury w Portugalii w sobotę i niedzielę wzrosną do 40. C. W dużej części kraju, ze znacznie zwiększonym ryzykiem pożarów, społeczeństwu zabroniono wstępu na obszary leśne i zakazano korzystania z fajerwerków lub maszyn rolniczych, które mogłyby powodować iskry.
W Serbii armia rozmieściła zbiorniki na wodę, a władze zaapelowały do ​​mieszkańców o unikanie podlewania ogrodów. Wielotygodniowa susza może wkrótce doprowadzić do pożarów na ogromną skalę.