Pożary szaleją w Czarnogórze

S​trażacy w Czarnogórze kolejny dzień z rzędu walczą z pożarami szalejącymi na wybrzeżu Adriatyku.

W ostatnich dniach w krajach bałkańskich panują upały; temperatura sięga 40 stopni C.. Ogień na półwyspie Lusztica w Czarnogórze rozprzestrzenia się w pobliżu domów mieszkalnych i pól kempingowych. Ze względu na szalejące pożary ponad 100 turystów i lokalnych mieszkańców ewakuowano z wybrzeża w Czarnogórze. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zastanawia się nad przeprowadzeniem kolejnych ewakuacji. Walkę z żywiołem utrudnia panująca susza i wiejące z południowego zachodu silne wiatry. Ogień w takich warunkach może rozprzestrzeniać się na dużych obszarach.

Siły Czarnogóry Są niewystarczające, dlatego apeluje o międzynarodową pomoc w gaszeniu pożarów, które trawią wybrzeże adriatyckie.

W środę poinformowano, że w tym małym bałkańskim kraju aktywnych jest obecnie 15 ognisk pożaru.
Do akcji gaśniczej włączyły się Szwajcaria i Bułgaria, dostarczając śmigłowce oraz Izrael i Ukraina dostarczając samoloty gaśnicze.


Lasy płoną też na wybrzeżach Adriatyku w Chorwacji. Władze Splitu, drugiego co do wielkości miasta w kraju, zaapelowały do mieszkańców, aby zachowali spokój, pozostali w domach i zamknęli okna ze względu na unoszący się w powietrzu gęsty dym. W Splicie, jak podało BBC, z powodu zagrożenia pożarem ewakuowano centrum handlowe.

Na Bałkanach w nadchodzących dniach spodziewana jest kolejna fala upałów, władze obawiają się, że mogą powstać nowe ogniska pożarów.