Pracowity grudniowy weekend Straży Pożarnej

W miniony weekend w pożarach zginęło dziesięć osób, a 22 zostały ranne. W sobotę i niedzielę strażacy interweniowali blisko dwa tysiące razy. 546 razy funkcjonariusze wyjeżdżali do gaszenia pożarów.
Najczęstszą przyczyną pożarów w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w okresie jesienno-zimowym są wady urządzeń grzewczych. Od początku października do wczoraj w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło 14 osób, a 535 wymagało leczenia w szpitalu. Do zdarzeń związanych z emisją niebezpiecznego gazu straż pożarna wyjeżdżała w tym okresie 1146 razy.
Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że zatrucia tlenkiem węgla najczęściej spowodowane są zasłanianiem kratek wentylacyjnych, brakiem okresowych przeglądów pieców i przewodów wentylacyjnych oraz niedrożnością przewodów kominowych.
Świadomość dotycząca zagrożeń pożarowych w naszych domach i mieszkaniach jest wciąż bardzo niska. Co czwarty pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.