Strażacka piłka wodna.

Rozgrywki odbywają się w basenie, może być zbiornik specjalnie do tego celu wybudowany o równoległych brzegach lub basen z tworzywa, rozkładany na dowolny poziomym terenie. Piłka jest duża, kilka razy większa od futbolowej.

 

Zasady gry są proste, dwuosobowe drużyny za pomocą strumienia wody z prądownic strażackich próbują skierować piłkę do bramki przeciwnika. Zawody są bardzo widowiskowe, duża piłka na środku basenu, rozbryzgujące się o nią prądy wody, dwie bramki, emocje, rywalizacja i dużo dużo frajdy. Znawcy twierdzą, że to stara dyscyplina wywodząca się ze Śląska ale czy nie warto ją szerzej rozpropagować. Koszty wykonania sprzętu nie powinny być powalające a piłkę można kupić gotową. Każdej jednostce jest motopompa lub samochód z autopompą, węże prądownice też. Wszystko co  nowe przyciąga nowych zainteresowanych. Możliwe, że w niejednej OSP przybędzie kilku młodych strażaków którzy zechcą uprawiać tak widowiskową i bardzo strażacką konkurencję.

 

Jestem ciekawy czy przypadłaby czytelnikom ta konkurencja do gustu i czy widzieliby się w roli zawodników.

 

 

 

Znalazłem też zasady gry, nie są skomplikowane i będą czytelne również dla kibiców.

 

 1. W zawodach mogą brać udział zespoły składające się z dwóch osób.

 2. Członkiem zespołu może być druh/druhna należąca do Ochotniczej Straży Pożarnej.

 3. Zawody polegają na przemieszczaniu piłki dmuchanej do bramki przeciwnika za pomocą prądu wody W 52, zakończonego prądownicą. Prądownica powinna umożliwiać podawanie zwartego prądu wody pod odpowiednim ciśnieniem.

4. Konkurencja rozpoczyna się na komendę sędziego, w środkowej części boiska.

5. Konkurencja kończy się w chwili kiedy jedna z drużyn jako pierwsza strzeli przeciwnikowi dwie bramki. Konkurencja nie może trwać dłużej niż 5 minut. W sytuacji, w której po upłynięciu regulaminowego czasu (5 minut) nie został wyłoniony zwycięzca, wygrywa drużyna, która jako pierwsza strzeliła bramkę. Jeśli jest remis (nie padła bramka), konieczne jest rozegranie dogrywki, która trwa do pierwszej strzelonej bramki ale nie dłużej niż 2 minuty. Jeśli po tym czasie, nie zostanie wyłoniony zwycięzca, sędzia zawodów zarządza losowanie z pomocą monety.

6. Wszystkie drużyny startują na tym samym sprzęcie.

7. Przed zawodami odbywa się losowanie oraz ustalany jest schemat zawodów, które odbywają się systemem pucharowym. Przegrywająca drużyna odpada. Drużyna, która nie ma pary, otrzymuje tzw. wolny los i przechodzi automatycznie do następnej rundy (taka sytuacja może się zdarzyć tylko jeden raz podczas zawodów dla danej drużyny). Jeśli w fazie finałowej spotkają się trzy drużyny, to wtedy gra każdy z każdym. W przypadku gdy po tej rundzie każdy z zespołów będzie miał po jednym zwycięstwie, o kolejności na podium decyduje różnica bramek strzelonych i straconych, następnie czas rozstrzygnięcia (drużyna, która zwycięży w krótszym czasie wygrywa).