Kwiatowy dywan na pustynia Atakama

W Czarnogórze i Chorwacji upały, susze i katastrofalne pożary a chilijska pustynia Atakama tonie w kwiatach.

 

Nasilające się i coraz częściej występujące anomalie pogodowe kojarzą się najczęściej z zagrożeniem ale okazuje się, że niekiedy mogą wywoływać niezwykłe zjawiska przyrodnicze.

 

 Najbardziej sucha pustynia świata – chilijska Atacama – zakwitła. Wyjątkowo obfite jak na ten region deszcze, które zawdzięcza zjawisku klimatycznemu El Nino, obudziły tkwiące przez lata w letargu rośliny. Podobne zjawisko ma miejsce co 5-7 lat, ale w tym roku jest ono wyjątkowo intensywne.

Najwieksza od 20 lat ulewa nawodniła spalony krajobraz pustynny i pozwoliła odżyć nasionom kwiatów, które od lat tkwiły w ziemi. Rezultat jest niesamowity - pustynia aż po horyzont zakwitła całymi dywanami kolorowych kwiatów.

 Na pustyni kwitnie obecnie ponad 200 gatunków roślin. Większość można znaleźć tylko tam.Kwiaty ucieszyły nie tylko ludzi, ale przede wszystkim wiele gatunków zwierząt, gryzonie, jaszczurki, ptaki i owady, które żyją na tym terenie, urządziły sobie prawdziwą ucztę. Co ciekawe, zazwyczaj spada w tym miejscu zaledwie 12 milimetrów wody przez cały rok. Zjawisko to trwa zwykle krótko ale dostosowane do takich warunków rośliny zdążą zakwitnąć i wydać nasiona, które mogą czekać bardzo długo na następne tak obfite deszcze.

 

Ulewa która nawiedziła Chile doprowadziła też do tragedii - przez lawiny błotne i podtopienia zginęło łącznie 28 osób. Wystarczył jeden dzień, by na miasto leżące nieopodal pustyni Antofagasta spadło tyle deszczu, ile zwykle spada przez siedem lat.