Jak pozytywnie przejść nabór do PSP - Poradnik cz.I

Przeglądając strony internetowe komend miejskich i powiatowych coraz częściej znajduje ogłoszenia o naborze do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Wiele razy brałem udział w komisjach przeprowadzających postępowanie kwalifikacyjne, widziałem jakie błędy popełniali kandydaci przygotowując się do naboru i jakie podczas samego postępowania kwalifikacyjnego. Spotykałem  strażaków ochotników którzy udowodnili już swoje umiejętności przy akcjach a odpadali z naboru z powodu kilku brakujących punktów. Dlatego chcę podzielić się ze wszystkimi zainteresowanymi służbą w PSP swoimi doświadczeniami, może dzięki moim radom ktoś pozytywnie przejdzie postępowanie kwalifikacyjne i zostanie strażakiem PSP.

 

Na początek omówię podstawowe wymogi dotyczące kandydatów do służby w PSP które określa Art.28. pkt 1. Ustawy o PSP.

 

Wyjaśnię co w praktyce oznaczają dla kandydata poszczególne zapisy.

 

Pkt 1. brzmi następująco „Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.”

- obywatel polski, to obywatel który posiada dowód osobisty polski lub polski paszport, kopia jednego z tych dokumentów  do złożenia.

- niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe –to obywatel który nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub był skazany a kara uległa zatarciu, o niekaraniu składamy oświadczenie.

- korzystający z pełni praw publicznych – pozbawionym praw publicznych można być jedynie prawomocnym wyrokiem sądu, o korzystaniu z pełni praw publicznych składamy oświadczenie.

- posiadający co najmniej średnie wykształcenie –to obywatel posiadający świadectwo ukończenia szkoły średniej, technikum lub liceum, matura nie jest wymagana.

 

Pozostałe punkty Art. 28. regulują ogólne zasady prowadzenia naboru. Omówię te punkty które uważam za istotne dla kandydatów.

 

Pkt 2. Nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej jest otwarty i konkurencyjny. Otwarty, oznacza, że każdy może ubiegać się o przyjęcie do służby w PSP a konkurencyjny, że zostaną przyjęci najlepsi kandydaci.

 

Pkt 3. Nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczyna się z chwilą publikacji ogłoszenia o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym. Oznacza, że dokumenty są przyjmowane od dnia ukazania się ogłoszenia do dnia i godziny określonym w ogłoszeniu. Ogłoszenia ukazują się min. dwa tygodnie przed datą zakończenia przyjmowania dokumentów. Dla ubiegających się o przyjęcie do służby w PSP oznacza to, że wchodząc na stronę komendy raz w tygodniu nie przegapimy ogłoszenia.

 

Pkt 5. Postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:

 1) ocena złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym;

 2) test sprawności fizycznej;

 3) rozmowa kwalifikacyjna;

 4) ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Enumeratywne wymienienie tych czterech etapów oznacza, że każde postępowanie musi się z nich składać. Dodatkowo w  przypadku kiedy nabór do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej jest prowadzony na stanowisko wymagające szczególnych predyspozycji i umiejętności, komendant może zarządzić przeprowadzenie następujących dodatkowych etapów postępowania kwalifikacyjnego:

 1) test wiedzy;

 2) test kompetencyjny;

 3) sprawdzian lęku wysokości (akrofobia);

 4) sprawdzian z pływania.

W praktyce najczęściej wygląda to tak, że przy naborach na stanowiska  w 24-godinnym systemie służby, do czterech podstawowych etapów dodaje się sprawdzian lęku wysokości oraz sprawdzian z pływania a na stanowiska w 8-godzinnym systemie służby dodaje się test wiedzy lub test kompetencyjny.

 

Dla kandydatów istotny, moim zdaniem, jest też pkt 10. w brzmieniu;

 „Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata kończy się z chwilą uzyskania przez kandydata negatywnego wyniku z któregokolwiek z etapów postępowania kwalifikacyjnego lub nieprzystąpienia przez kandydata do któregokolwiek z etapów postępowania kwalifikacyjnego, wymienionych w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym.”

Oznacza to, że negatywna ocena na którymkolwiek etapie lub nieprzystąpienie do któregoś z etapów powoduje odpadnięcie z rywalizacji.

 

Na koniec bardzo ważny punkt.

Pkt 13 Informację o wyniku zakończonego postępowania kwalifikacyjnego kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej zamieszcza niezwłocznie na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej oraz na tablicy ogłoszeniowej w jej siedzibie.

Oznacza to, że komendant jest zobowiązany umieścić informację o wynikach naboru w ściśle określonych miejscach i kandydat wie, że każdym z tych trzech miejsc znajdzie istotną dla siebie informacje. W praktyce komendy umieszczają na swoich stronach internetowych wyniki z poszczególnych etapów co powoduje jeszcze większą transparentność naboru.

 

Tyle w pierwszym wpisie. Postaram się jeszcze szczegółowo omówić każdy z etapów postępowania kwalifikacyjnego oddzielnie. Napiszę co jest ważne i na co położyć szczególny nacisk w przygotowaniach.

Gdyby kogoś ten temat zainteresował i potrzebował konkretnej informacji lub podpowiedzi to proszę pytać w komentarzach, odpowiem w miarę posiadanej wiedzy.