Pożar sadzy w kominie

Przedstawiam Państwu artykuł mojego autorstwa zredagowany i opublikowany w styczniu na Fanpage OSP Libusza: 

 

"Sezon grzewczy w pełni a temperatury powietrza obecnie panujące nie pozwalają zapomnieć o aktualnej porze roku. To okres, gdy urządzenia grzewcze pozwalają nam zapewnić optymalną temperaturę w budynkach i pomieszczeniach. Natomiast Państwowa Straż Pożarna w analogicznym czasie czasu obserwuje znaczny wzrost pożarów sadzy w kominie, a także zatruć tlenkiem węgla potocznie zwanego czadem.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż za taki stan rzeczy jesteśmy odpowiedzialni my sami!

Pożary te spowodowane są przez zaniedbania użytkowników kominów. Główną i największą przyczyną jest brak czyszczenia przewodów kominowych z sadzy. Mówimy tutaj o czyimś życiu, bezpieczeństwie a także majątku gromadzonym przez całe życie, dlatego też nie lekceważmy obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych. Regulowany jest on w naszym kraju prawnie. Obowiązuje w tym przypadku ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane dotyczące terminów obowiązkowych przeglądów oraz bardziej szczegółowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dziennik Ustaw 2010 nr 109 poz. 719) 

Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.

Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

- od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;

- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;

- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

 

Przewód kominowy mimo iż zajmuje małą powierzchnię w budynku jest jego bardzo ważnym elementem. Nieprawidłowa eksploatacja urządzenia grzewczego a także samego przewodu kominowego może sprowadzić na nasz budynek ogromne niebezpieczeństwo.

Co kryje się pod pojęciem „pożar sadzy w kominie”?

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania różnych materiałów, takich jak: odpady komunalne czy mokre drewno. Przypominamy także, że utylizacja śmieci lub innych odpadów komunalnych w taki sposób jest zabroniona. O pożarze mówimy, gdy pozostałości po pracy urządzenia grzewczego, zwane jako sadza nagromadzone wewnątrz przewodu kominowego zapalą się.

Jak rozpoznać pożar sadzy w przewodzie kominowym?

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. TEMPERATURA PALĄCEJ SIĘ SADZY MOŻE PRZEKROCZYĆ NAWET 1000 STOPNI CELSJUSZA! Może to spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin lub komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Niejednokrotnie pożar sadzy w kominie, powoduje zapalenia się elementów wyposażenia czy konstrukcji dachowej, a nawet całego domu. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Jak postępować w sytuacji, gdy zauważyliśmy pożar sadzy w kominie?

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną dzwoniąc na telefony alarmowe 998 lub 112, następnie należy wygasić palenisko. Należy pamiętać o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Kontrolujmy przewód kominowy na całej jego długości, w szczególności należy zwracać uwagę, czy nie występują pęknięcia.

Co ważne do płonącego komina NIE WOLNO wlewać wody, ponieważ z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary wodnej, a więc gwałtownie wzrasta ciśnienie w niewielkiej przestrzeni kominowej a to niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania.

Jak zadbać o bezpieczeństwo po pożarze sadzy? 

Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, który oceni stan techniczny przewodu kominowego a także go wyczyści. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody komin nie spełnia swojej roli a wędrujące płonące cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad) nie są odprowadzane na zewnątrz budynku."