OSP - moja pasja i zaangażowanie

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziejowicach została założona w październiku 1929 r.  Inicjatorem jej powstania i zarazem pierwszym naczelnikiem w latach 1929 – 1932 był Romuald Bedykanis. W pozostały skład zarządu weszli: prezes - Ludwik Szydziński (proboszcz parafii Sędziejowice), sekretarz – Andrzej Krupa (organista),  gospodarz – Paweł Dzido (miejscowy rolnik), skarbnik – Ludwik Ziółkowski (miejscowy rolnik).

Z dokumentacji strażackiej w Księdze członków czynnych w latach 1929-1960 dowiadujemy się, że Romuald Bedykanis (ur. 01.02.1895 r. w Wilnie) ukończył wydział mierniczy  P.P.K.
w  Piotrogrodzie. W latach 1929-1932 przeprowadził komasację pól w Sędziejowicach. Wykorzystując przeszkolenia strażackie oraz nabyte umiejętności zorganizował również jednostkę OSP w Śladkowie Dużym. Po zakończeniu działań wojennych 1939-1945 był mieszkańcem Kielc. 

Skala zniszczeń spowodowanych przez żywioł ognia mobilizowała do zakupu sprzętu pożarniczego. Uchwalono wówczas dobrowolną składkę, co najmniej 50 groszy od członka, którą zobowiązano się wpłacić z góry na trzy lata. Pomoc finansową zadeklarowali też mieszkańcy wsi. Pierwszymi nabytkami pod koniec grudnia 1929r. było 20 mosiężnych hełmów dla szeregowych
i jeden niklowany dla naczelnika. Wkrótce udało się dokonać zakupu drabiny, tłumic, toporków, bosaków, dwie beczki na wodę i materiał na bluzy dla strażaków.

11 lutego 1930 r. druhowie czynni złożyli przysięgę w obecności naczelnika Romualda Bedynikasa i Ignacego Urbańskiego (instruktora z Okręgowego Związku Straży Pożarnych w Busku – Zdroju). W tym również roku zakupiono sikawkę przenośną z oprzyrządowaniem.

Prowizoryczna remiza mieściła się na plebanii, a nieco wcześniej w stodole Pawła Dzido.

Na zbiórkę zwoływano druhów początkowo za pomocą metalowego gwizdka, a od 22.03.1930 r. trąbką sygnałową duża na ton ,, Es”. Jednostka dzieliła się na trzy drużyny, których dowódcami byli: Franciszek Olesiak, Władysław Miszczyk i Józef Styrcz.

W latach 1929-1939 do pożaru jeżdżono konnym wozem strażackim, do którego zaprzęgano dwa konie. Korzystano z koni następujących gospodarzy: Ludwika Cichońskiego, Jana Głucha, Jana Kraja, Andrzeja Krupy, Jana Mentla, Andrzeja Skowery i Walentego Ziółkowskiego. Konie dla potrzeb straży były ubezpieczone. Lokalizację pożarów dokonywano poprzez obserwację terenu
 z wieży kościelnej. W tym czasie odnotowano siedem pożarów, w tym jeden najgroźniejszy (23.10.1931), który zniszczył fragment wsi zwany Łazienkami, a w innym natomiast oprócz strat gospodarzy nieszczęście dosięgło również straż. W pożarze spłonęło bowiem umundurowanie naczelnika i dwóch innych druhów.
 W tych latach nastąpiła również zmiana w zarządzie jednostki. Od jesieni 1932 r. do czerwca 1936 funkcję naczelnika objął Andrzej Krupa.

W 1936r. naczelnikiem jednostki OSP został Józef Styrcz, a jego zastępcą Władysław Gocoł. Dużym zmartwieniem utrudniającym działalność druhom był brak strażnicy. Wprawdzie projekt jej budowy był przed wybuchem wojny w 1939 r., a w czasie okupacji uzyskano odpowiednie plany

i akceptację, to trudno było go sfinalizować.

    Dramatyczne wydarzenia, mające miejsce w latach 1939-1945, nie dotknęły bezpośrednio członków jednostki ale dotknęły wielu mieszkańców Sędziejowic. Pod przykrywką OSP rozwijała się działalność konspiracyjna.

Po zakończeniu działań wojennych najważniejszym zadaniem druhów było zrealizować wcześniejsze plany dotyczące budowy domu, który by służył nie tylko członkom organizacji OSP, ale wszystkim mieszkańcom wsi. Ukonstytuowały się w tym czasie dwa zarządy, które dążyły do zrealizowania tego przedsięwzięcia: strażacki (Aleksander Gajówka – prezes, Józef Styrcz – naczelnik, Władysław Gocoł – zastępca naczelnika i zarazem gospodarz, Józef Kępa – skarbnik)
i budowy Domu Ludowego (Stanisław Skowera – przewodniczący, Antoni Jędrusik, Franciszek Solarski, Stefan Wachowicz, Bolesław Miszczyk, Władysław Gocoł, Stefan Pawlik, Bronisław Staroń, Wojciech Moskwa.

        We wrześniu 1947 r. wybudowano obiekt zwany Domem Ludowym, w którym jedno
z   pomieszczeń przeznaczono dla potrzeb jednostki OSP.

W 1951 r. OSP w Sędziejowicach otrzymała motopompę pożarniczą M-800. W 1953 r. decyzją zarządu OSP było wykonanie z własnych funduszy wozu rekwizytowego przystosowanego
do zaprzęgu konnego i ciągnikowego celem zapewnienia stałego środka transportu. Wóz ten został wykonany z poniemieckiego wózka gaśniczego. Syrenę alarmową jako dar dla jednostki przekazał były członek OSP w Sędziejowicach – Czesław Dzido. W 1974 r. jednostka wzbogaciła się o drugą motopompę M-400.

      W miarę powiększania ilości posiadanego sprzętu oraz rozszerzania różnorakich form działalności społecznej 25 sierpnia 1974 r. odbyła się uroczystość z okazji przekazania jednostce OSP w Sędziejowicach sztandaru. (Sztandar wykonano w prywatnej pracowni
w Kielcach). W składzie zarządu byli: Józef Styrcz – prezes, Władysław Gocoł – naczelnik, Wacław Papuga – sekretarz, Franciszek Sadło – gospodarz, Roman Ziółkowski – skarbnik.

        Z czasem, gdy jednostka OSP została przeklasyfikowana na typ ,,S” (jednostkę OSP
z samochodem), powstała koncepcja budowy nowego obiektu strażackiego. Druh Władysław Gocoł podjął się również tego zadania. Choć nie doprowadził do jej zakończenia, to jednak ma skromny ale niezaprzeczalny swój udział. Zmarł 25.06.1992 r. Żegnały go liczne delegacje jednostek OSP, nie tylko z terenu Gminy Chmielnik. Do dnia dzisiejszego podkreśla się szczególnie jego dbałość

o dyscyplinę i wielkie zaangażowanie na rzecz OSP.

     W 1978 r. druhowie i mieszkańcy Sędziejowic przystąpili do kopania dołów pod fundamenty nowej strażnicy z pomieszczeniem na świetlicę i garaż. Początkowy entuzjazm towarzyszący przedsięwzięciu budowy nowej strażnicy z biegiem czasu zaczął wygasać. Inwestycja długo nie wychodziła poza fundamenty. Zaczęły się rozgrywki pomiędzy samorządem wiejskim wspieranym przez OSP, a Urzędem Miasta i Gminy w Chmielniku na tle koncepcji przeznaczenia obiektu. Władza gminna chciała na piętrze umieścić ośrodek zdrowia, a mieszkańcy – świetlicę. Przeciągająca się budowa zniechęciła wielu mieszkańców do prac społecznych i stała się zaczątkiem buntu młodych. Niezgodność poglądów spowodowała, że w 1989 r. nastąpiła zmiana naczelnika. Stanowisko przejął Jan Klimczak wsparty przez młode i średnie pokolenie członków organizacji strażackiej. Przed nowym naczelnikiem stanęły niełatwe zadania. Trzeba było odbudować wiarę w sens prac społecznych, zmobilizować do czynów oraz dokończyć budowę strażnicy.

       15.08.1993 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświecenie nowej strażnicy. Uroczystego poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz parafii – ks. Józef Dzwonek. Obiekt powstał dzięki składkom i pomocy wszystkim mieszkańców. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli: prezes – Mieczysław Wilk, zastępca prezesa – Włodzimierz Staroń, zastępca naczelnika – Roman Dzido, gospodarz – Daniel Chejdysz, sekretarz – Jan Kania, Marek Cichoński- skarbnik oraz druhowie. Brali w niej udział m.in.: Jan Schab – przewodniczący gminnej rady, Marian Stradomski – Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik, oraz Leszek Bugaj – poseł na sejm RP z woj. Kieleckiego. 

      Źródłami finansowania bieżących potrzeb jednostki OSP były m.in. subsydia z powiatu Okręgowego Związku Straży Pożarnych w Busku Zdroju, składki członkowskie, dobrowolne datki, opłaty placowe pobierane od kramarzy i karuzeli w dzień odpustu parafialnego w Sędziejowicach, biletów z sprzedawanych w trakcie organizowanych zabaw i nagród za zajęcie czołowego miejsca podczas zawodów rejonowych i okręgowych.

7.01.1996 r. odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym ukonstytuował się zarząd OSP w składzie: Mieczysław Wilk – prezes, Jan Klimczak – naczelnik, Włodzimierz Staroń – zastępca prezesa, Wiesław Olesiak – zastępca naczelnika, Jan Rękas – sekretarz i kronikarz, Jan Witek – gospodarz, Marek Cichoński – skarbnik, Jacek Krzysztof Wykurz – członek zarządu. Komisja Rewizyjna: Adam Kania – przewodniczący, Jan Michalski i Stanisław Gradek – członkowie.

 

W 1998 r. w ramach czynów społecznych druhowie wybudowali przy strażnicy przystanek autobusowy, a w 1999 r. wnieśli duży wkład pracy przy organizacji gminnych dożynek
w Sędziejowicach. Od 7 czerwca 1999 r., po tragicznej śmierci dh Wiesława Olesiaka, obowiązki kierowcy przejął na krótko dh Sławomir Młodecki, a po nim do dnia dzisiejszego dh Michała Wilk.

 

 

Baza, samochody, sprzęt, rok otrzymania itp.

 

          Pierwszym wozem bojowym, jaki trafił na wyposażenie jednostki dzięki działaniom druha Klimczaka i akceptacji tych działań przez burmistrza był Jelcz GCBA 6/32 w 1991r. Spośród działających na terenie gminy Chmielnik ochotniczych straży pożarnych jedynie jednostka
w Sędziejowicach posiadała ciężki samochód gaśniczy wodno-pianowy Jelcz. Wóz ten został przekazany przez jednostkę straży z Kazimierzy Wielkiej.

Od 2014 r. jednostka OSP w Sędziejowicach posiada samochód średni gaśniczy ze zbiornikiem wodnym Star GBA 2,5/16 oraz lekki samochód kwatermistrzowski Lublin II. Jednostka wyposażona jest w elektryczną syrenę alarmową.

        Z dniem 6.04.1995 r. jednostka OSP w Sędziejowicach reprezentowana przez Prezesa Jana Klimczaka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Decyzję w tej sprawie podpisał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

     28.02.2016 r. w remizie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze OSP w Sędziejowicach. Celem zebrania było przyjęcie sprawozdania za 2015 rok ustępującego Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz wybranie nowych członków wymienionych gremiów. Podczas Zebrania zostały przedstawione i przyjęte przez uczestniczących członków OSP sprawozdania Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Następnie odbyły się wybory nowych członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. CZŁONKOWIE NOWEGO ZARZĄDU: Prezes: Piotr Gajek, Naczelnik: Michał Wilk, Zastępca Prezesa: Grzegorz Wilk, Zastępca Naczelnika: Dawid Wilk, Skarbnik: Piotr Powroźnik, Sekretarz: Mirosław Witek, Członek Zarządu-Gospodarz: Paweł Jabłko, CZŁONKOWIE KOMISJI REWIZYJNEJ: Przewodniczący: Marcin Klimczak, Sekretarz: Jacek Mentel, Członek Komisji: Ryszard Poniewierski.

Sukcesywne doposażanie jednostki, odbyte przez druhów specjalistyczne szkolenia sprawiają,

że jest dobrze postrzegana w środowisku lokalnym.

     Dzisiaj bolączką jednostki jest jej siedziba. Jest to wielki budynek, który nie spełnia wymagań
i oczekiwań zarówno strażaków, jak i mieszkańców Sędziejowic. Przede wszystkim brak funkcjonalności obiektu do potrzeb. Największym zmartwieniem jest zły stan konstrukcji, który stanowi zagrożenie dla użytkowników obiektu. Budynek ten był kilkakrotnie remontowany, mimo to konieczna jest inicjatywa budowy nowego, spełniającego normy techniczne i użytkowe wielofunkcyjnego obiektu. Zarząd OSP Sędziejowice chciałby, aby był to budynek służący nie tylko straży pożarnej (boksy garażowe, szatnia, pomieszczenia sanitarne i kuchenne, magazyn sprzętu), a także młodzieży i dzieciom (piłkarzyki, stół ping-pongowy, sala multimedialna),
Radzie Sołeckiej i całej społeczności wsi (sala zebrań).

 

 

Najważniejsze akcje ratownicze:

 

Jedną z ważniejszych akcji, w jakich uczestniczyli strażacy z Sędziejowic był pożar w Kuźni Raciborskiej w sierpniu 1992 r. Wezwano wówczas posiłki z całej Polski, w sumie z 30 województw.  Z OSP w Sędziejowicach uczestniczyli druhowie: Adam Kania, Klimczak Jan, Wiesław Olesiak, Marian Trela, Mirosław Wilk oraz Adam Witkowski. Znaczący jest również fakt, iż jednostka z Sędziejowic prowadziła cały konwój pod kierownictwem Stanisława Płazy. Był to największy pożar w powojennej historii Polski i Europy Środkowej. Oprócz tego druhowie zwalczali również pożar w Olkuszu (Stanisław Gradek, Jan Klimczak, Wiesław Olesiak, Zdzisław Mroziński). Brali udział w akcji przeciwpowodziowej w Nowym Korczynie w r. 1997 oraz
w Sandomierzu w 2010 r. (druhowie: Piotr Gajek, Adam Jurkowski, Jan Klimczak, Michał Opałka, Paweł Rydzowski, Michał Wilk, Grzegorz Wilk i Mirosław Witek.

 

 

Działalność na rzecz środowiska lokalnego: sportowa, kulturalna, społeczna, religijna itp.

 

        Oprócz podstawowych działań, do których zostali powołani, to zajmują się również sportem, edukacją i wychowaniem oraz kulturą.

W okresie swej działalności strażacy uczestniczyli we wszystkich zawodach sportowo – pożarniczych gminnych. Mają na koncie sporo sukcesów. W 1991 r. i 1992 r. drugie, 1993 – pierwsze, 1994 – drugie, 1995 – trzecie. W 1994r. zorganizowano Młodzieżowa Drużynę Pożarniczą, która po raz pierwszy zaprezentowała swoje umiejętności w Lisowie, zdobywając II miejsce na szczeblu gminy. Seniorzy uplasowali się wówczas na trzeciej pozycji. W 1999 r. utworzona została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewczęca. Kolejne lata również zaowocowały w czołówce najlepszych.
W przedostatnich zawodach sportowo-pożarniczych, które odbyły się w 2015 r. w Chmielniku zajęli II miejsce. W ostatnich zawodach, które miały miejsce 24.06.2017 uplasowali się również na II miejscu.

     Strażacy ochotnicy działają również na innych płaszczyznach. Trzeba pamiętać, że akcje ratownicze i szkolenia, to tylko część działalności OSP, a strażacy angażują się i poświęcają swój czas na inne przedsięwzięcia, za które ekwiwalent nie przysługuje. Druhowie oraz druhnyczynnie włączają się w obchody uroczystości państwowych, gminnych i kościelnych. Podejmują różnorakie inicjatywy oraz czyny społeczne na rzecz całej lokalnej społeczności.

22.05.2016 roku w gminie Chmielnik obchodzony był po raz pierwszy Gminny Dzień Strażaka. Gospodarzem tej uroczystości była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziejowicach.

W tym uroczystym dniu zostały przekazane dla całej Braci Strażackiej wyrazy szacunku i uznania oraz wręczone medale.

      Działający ochotnicy wykazują dużą aktywność we współpracy z innymi instytucjami działającymi w miejscowości tj. Filią Biblioteczną w Sędziejowicach czy Klubem Dziecieco-Młodzieżowym Wolna Strefa. W przedstawianych prelekcjach przestrzegają przed zagrożeniami, przedstawiają zakres prowadzonych akcji ratowniczych, uczą udzielania pierwszej pomocy, ale również włączają się do wspólnej zabawy z dziećmi. Do tej pory zaangażowali się w organizowany dla dzieci ,,Dzień Dziecka”, ,,Mikołajki”, ,,Bezpieczne Ferie” oraz inne okolicznościowe spotkania. Wspierają akcje społeczne i charytatywne organizowane nie tylko w swojej miejscowości. Zawsze służą pomocą i wsparciem. Nie od dziś wszyscy razem spotykają się, integrują i wymieniają pomysłami. Są dobrze przeszkoleni, posiadają aktualne badania, dbają
o sprzęt, samochody i strażnicę.

Ochotnicy z Sędziejowic tworzą dobrze zorganizowany i zgrany zespół, połączony wspólnotą celów i obowiązków,  przywiązany do pożarniczej tradycji.

 

 

Aktualny skład jednostki

(z podziałem na czynnych - seniorów i młodzieżowców, bez zasłużonych - emerytów) (Proszę nazwiska wpisywać w kolejności: Imię, Nazwisko)

 

        Aktualny skład jednostki przedstawia się następująco: Marian Bławat, Łukasz Bracisiewicz, Mateusz Bracisiewicz, Witold Bracisiewicz, Norbert Cabaj, Marek Cichoński, Michał Cichoński, Bogdan Chynek , Adam Głuch, Karina Gajek, Piotr Gajek,Anna Gajda, Stanisław Gradek, Paweł Jabłko, Adam Jurkowski, Adam Kania, Jan Kania, Marcin Klimczak, Dawid Kula, Patryk Kula, Justyna Kukla, Kamil Kukla, Mariusz Kukla, Mateusz Kukla, Zbigniew Kukla, Adam Matuszczyk, Justyna Matuszczyk, Dariusz Mentel, Jacek Mentel, Sławomir Młodecki, Aleksandra, Michalska, Jan Michalski, Mateusz Michalski, Weronika Michalska, Łukasz Miszczyk, Tadeusz Miszczyk, Zenon Miszczyk, Zdzisław Mroziński, Agnieszka Opałka, Michał Opałka, Damian Poniewierski, Ryszard Poniewierski, Piotr Powroźnik, Jan Rękas, Paweł Rydzowski, Anna Rydzowska, Łukasz Rudnik, Zbigniew Sieruga, Zdzisław Sieruga, Tadeusz Solarski, Dominik Sternak, Marcin Sternak, Arkadiusz Ślusarski, Wacław Szmit, Marian Trela, Adrian Urban, Alan Urban, Dawid Wilk, Grzegorz Wilk, Michał Wilk, Mirosław Wilk, Jan Witek, Jarosław Witek, Mirosław Witek, Piotr Witek, Jacek Wojciechowski, Mariusz Witkowski, Szczepan Witkowski, Marian Ziółkowski.

        Młodzieżową Drużynę Pożarniczą tworzą: Bartosz Gajek, Hubert Gocoł, Patryk Kuśmierek, Maksymilian Mentel, Wiktor Mentel, Sebastian Rydzowski, Laura Urban, Adrian Wojciechowski.

 

 

"Emerytowani" żyjący zasłużeni strażacy (nie wymienieni powyżej) (Imię i Nazwisko)

 

        Zasłużonym strażakiem jest Jan Klimczak, honorowym strażakiem jest Marek Kwiecień,
a do grona wspierających należą: Kazimierz Ciszowski, Marek Chwaliński, Roman Gocoł, Gabriel Skowera, Jarosław Szuster oraz Rafał Wykurz. Zasłużeni: Jan Rękas, Tadeusz Solarski, Marek Cichoński, Jan Witek.

 

Nieżyjący zasłużeni działacze (Imię i Nazwisko)

 

    W gronie nieżyjących zasłużonych działaczy są druhowie: Romuald Bedykanis – założyciel, Chejdysz Daniel - gospodarz, Władysław Gocoł – naczelnik, Wiesław Olesiak – kierowca, Mieczysław Wilk – prezes, Adam Witkowski – członek OSP.
W pamięci strażaków na zawsze pozostaną wszyscy pozostali śp. druhowie.