Korytarz ratunkowy

W dzisiejszych czasach coraz więcej podróżujemy. Wiąże się z tym wzmożony ruch na drogach, szczególnie na autostradach i drogach ekspresowych. Są to drogi z zasady bezkolizyjne. Niestety często dochodzi na nich do wypadków. Dla poszkodowanych w wypadku najważniejszy jest jak najszybszy czas udzielenia pomocy. Co możemy zrobić gdy trafimy na wypadek? Korytarz ratunkowy.
Czy jest korytarz ratunkowy? Jest to pas ruchu stworzony pomiędzy pojazdami stojącymi w korku. Ważne jest, aby służby ratunkowe, straż pożarna, karetka oraz policja, jak najszybciej dotarły do poszkodowanych. Często jest to utrudnione przez nieprawidłowo ustawione pojazdy. Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych muszą lawirować pomiędzy uczestnikami ruchu. A wystarczy ustawić swój samochód w taki sposób, aby między naszym pojazdem, a pojazdami z sąsiedniego pasa powstało na tyle miejsca, by zmieściły się pojazdy służb ratunkowych.
Na jezdniach dwupasmowych kierowcy z pasa lewego powinni maksymalnie zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni, a kierowcy z pasa prawego maksymalnie do prawej krawędzi. Pomiędzy nimi powstaje pas, którym bez problemu mogą poruszać się pojazdy ratownicze.
Na jezdniach trzy i czteropasmowych kierowcy z lewego pasa powinni maksymalnie zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni, a kierowcy ze środkowych pasów oraz z pasa prawego powinni zjechać do prawej krawędzi.
Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się na zachodzie. W Polsce jest jeszcze mało znana ale już można spotkać przypadki gdzie wzorowo stworzono taki korytarz. Im więcej kierowców się o tym dowie tym więcej osób ma szanse na szybsze udzielenie pomocy.