O choinka! Pożar!!

Co roku przed świętami strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dla nich te dni to zazwyczaj okres wzmożonej pracy. Jak pokazują doświadczenia, to czas rozluźnienia, w którym zapominamy o tym, że o własne bezpieczeństwo trzeba dbać cały rok.

W święta pożary są częstsze, bo w naszych domach pojawiają się żywe i sztuczne choinki, a także stroiki - wszystkie łatwopalne (obojętnie, jakiego gatunku jest choinka).
Świeżo ścięta choinka zawiera w sobie do 80 procent wody, po kilku dniach zawartość ta maleje nawet do 15 procent, czego dowodem są opadające igły. W igłach znajduje się żywica, olejki eteryczne, woski i tłuszcze. I to właśnie w żywicy znajdują się główne składniki łatwopalne, czyli terpentyna, którą stosuje się m.in. jako rozpuszczalnik farb i lakierów, oraz kalafonia - w pirotechnice składnik świec dymnych oraz plastyfikator ładunków wybuchowych. Ogień na choince oznacza więc pojawienie się dymu, a przez to rośnie ryzyko zaczadzenia się.

Musimy też pamiętać, że na choince dodatkowo pojawiają się sztuczne ozdoby, jak bombki i łańcuchy, które tylko przyspieszają zapłon i rozprzestrzenianie się ognia.

Innym zagrożeniem są popularne stroiki, w których często używamy ognia otwartego, np. zimnych ogni, czy świeczek.

Strażacy przypominają, żeby przy wychodzeniu z domu pamiętać o gaszeniu świeczek i wyłączaniu wszystkich urządzeń elektrycznych - w święta sieć jest bardziej przeciążona, bo podłączamy do niej o wiele więcej sprzętów.

Starajmy się też zamykać drzwi od pomieszczeń. Wtedy jest szansa, że ogień pozostanie w tym jednym pomieszczeniu i być może nawet zgaśnie z uwagi na brak tlenu.

jak szybko pali się choinka

Wszystkim druhnom i druhom, którzy dziś pełnić będą straż nad naszym bezpieczeństwem życzymy wigilijnej bezczynności!

WESOŁYCH ŚWIĄT