Największy wóz strażacki w Polsce

Najnowocześniejszym i największym wozem strażackim w Polsce dysponuje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza stacjonująca na terenie lotniska w podkrakowskich w Balicach.

Samochód ratowniczo-gaśniczy Rosenbauer Panther o numerze bocznym 6, typ 8x8 GCBA 18/110. to prawdziwe monstrum. Choć waży ponad 50 ton dwa silniki o mocy 725 KM pozwalają mu osiągnąć prędkość 135 km/h a w 22 sekundy przyspiesza do 80 km/h. Pojazd jest wyposażony w system samoobrony – może wjechać w rozlewisko płonącego paliwa, bez zagrożenia dla strażaków.

Samochód ten ma dwa zbiorniki na wodę o pojemności 18 000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 2100 litrów. Wydajność autopompy to 11000 l/min a głównego monitora 9000 l/min o zasięgu 100 m. Wydajność monitora zderzakowego to 3600 l/min.
Pojazd wyposażony jest w agregat proszkowy i maszt oświetleniowy.

– To samochód przeznaczony do działań w trudnych sytuacjach na lotnisku. W tym przypadku najważniejszy jest czas dojazdu, w każdych warunkach terenowych czy atmosferycznych, jak i intensywność podawania środka gaśniczego. Dlatego ten samochód jest tak duży i zabiera tyle środka gaśniczego – mówił Zbigniew Pudełko, dowódca zmiany lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej. Podobny model pojazdu znakomicie sprawdził się na lotniskach w Tokio, Madrycie i Paryżu.

Cena samochodu Panther GCBA 18/110 to ponad 5 milionów złotych..

Dwoma samochodami Rosenbauer Panther 8x8 CA-7 dysponuje lotnisko Chopina w Warszawie. Port Lotniczy Radom ma na wyposażeniu Panther 6x6 i 8x8.