Alert RCB - czyli co powinniśmy o nim wiedzieć.

Alert RCB - czyli co powinniśmy o nim wiedzieć.

Na początek rozwińmy skrót Alert RCB oznacza Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest to system za pomocą, którego można powiadomić każdą osobę, posiadającą telefon komórkowy, znajdującą się na terenie potencjalnego niebezpieczeństwa. Ostrzeżenie odbywa się poprzez przesłanie krótkiej wiadomości tekstowej (SMS) z określeniem rodzaju zagrożenia oraz obszarem którego dotyczy. Wiadomości są rozsyłane tylko w sytuacjach które mogą realnie zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu.
Tak wygląda przykładowy alert.

  • Uwaga! Dziś i w nocu (30.06/1.07) burze, ulewny deszcz, bardzo silny wiatr i  lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia.
  • Uwaga! Dziś, wnocy i jutro rano (8/9.07) burze, ulewny deszcz, silny wiatr i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia

Alert RCB jest tworzony na podstawie komunikatów przesyłanych przez ministerstwa, służby mundurowe, IMGW oraz urzędów wojewódzkich. Dzięki nim Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu analizuje sytuację w kraju i w razie potrzeby rozsyła Alert.
Aby otrzymywać alerty nie potrzebujemy się nigdzie zapisywać ani nie ponosimy żadnych kosztów. Wiadomość jest wysyłana poprzez operatorów sieci komórkowych do wszystkich numerów znajdujących się w zasięgu sieci komórkowej. Rozwiązanie to zabezpiecza nasze dane osobowe ponieważ nie są one w żaden sposób nikomu przekazywane. Wiadomości są wysyłane lokalnie i najmniejszym obszarem którego może dotyczyć Alert jest powiat, największym natomiast cały kraj.
W przypadku otrzymania Alertu powinniśmy się zastosować do zawartych w nim instrukcji w celu uniknięcia niebezpieczeństwa lub zminimalizowania skutków np. burzy.
Dodatkowo można obserwować kanał RCB na Twiterze: https://twitter.com/RCB_RP
Gdzie możemy się dowiedzieć więcej na temat otrzymanego Alertu.
 

By dowiedzieć się więcej na temat Alertów RCB zachęcam do odwiedzenia poniższych linków:

  1. https://www.gov.pl/web/rcb/alert-rcb---najwazniejsze-pytania-i-odpowiedzi
  2. https://www.gov.pl/web/rcb/alert-rcb---przykladowe-wiadomosci-sms
  3. https://www.gov.pl/web/rcb/zagrozenia---jak-reagowac-infografiki2

Marcin Zasadziński