Zawód Strażak - czyli garść porad dla maturzystów!

Zostanie strażakiem nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ciężkiej pracy, długich godzin treningu, poświęcenia i szczerej chęci niesienia pomocy innym. Żeby zostać strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej, trzeba mieć polskie obywatelstwo, nie można być karanym oraz posiadać co najmniej średnie wykształcenie, a także zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.
Zdecydowanie łatwiej zostać strażakiem ochotnikiem - człowiek zdrowy w wieku od 18 - 65 lat może zostać członkiem czynnym jednostki ochotniczej straży pożarnej. Do przystąpienia do działań gaśniczych wymagane jest badanie przez lekarza medycyny pracy oraz odbycie szkolenia pożarniczego. Nie ma tu egzaminów i testów sprawnościowych.  Jednostka może jednak wymagać wykonania podstawowych zadań, na przykład wejścia w górę po drabinie czy rozłożenia jej. Sprawność fizyczna bardzo się w takiej pracy przydaje. Przyszły Ochotnik poznaje specyfikę jednostki, wyposażenie, obsługę podstawowego sprzętu pożarniczego, jego konserwacje, itd.. Specjalistyczne narzędzia ułatwiają strażakom w wykonywaniu obowiązków, więc warto nauczyć się nimi posługiwać oraz poznać procedury ich stosowania.
Myślący poważnie o służbie pożarniczej jako ścieżce życiowego powołania i kariery  powinni swe kroki skierować do jednej ze szkół pomaturalnych, kształcących w tym zawodzie. Pod auspicjami PSP działają w Polsce 3 szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Częstochowie i Poznaniu  (w randze szkół policealnych) kształcące w zawodzie technik pożarnictwa oraz 1 Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, kształcąca na studiach pierwszego stopnia - inżynierów pożarnictwa oraz na studiach drugiego stopnia - magistrów inżynierów pożarnictwa.
Absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie uzyskują tytuł inżyniera bezpieczeństwa pożarowego lub inżyniera bezpieczeństwa cywilnego. Zdobywają też stopień służbowy młodszego kapitana. Studia inżynierskie I stopnia są 4-letnie.
Kolejnym etapem kształcenia jest uzyskanie tytułu magistra (3 semestry nauki). Po ukończeniu szkół aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Częstochowie i Krakowie uzyskuje się tytułu technika pożarnictwa oraz stopień młodszego aspiranta.
Oto kilka krótkich, praktycznych porad podsumowanie tego, co powinieneś (a czego nie powinieneś) robić, przygotowując się do wstąpienia do straży pożarnej.
1. Wzorowa kondycja fizyczna – czyli nie uciekamy z WFu!
Zostanie strażakiem wymaga zdania testu sprawności fizycznej. Wydarzenia CPAT obejmują wspinanie się po schodach, przeciąganie węża, przenoszenie sprzętu, podnoszenie i rozkładanie Obecnie testy sprawnościowe do PSP oraz okresowa ocena kondycji strażaka są ujednolicone, co oznacza, że podczas naboru zarówno do służby przygotowawczej, jak i do szkół pożarniczych czy podczas corocznej oceny sprawności funkcjonariusza uczestnik będzie miał do zaliczenia trzy konkurencje. Wśród nich znajdą się dwie próby sprawnościowe: podciąganie na drążku lub rzut piłką lekarską (dla kobiet, których przyszłe zadania nie będą związane z bezpośrednim udziałem w działaniach ratowniczo-gaśniczych) i bieg po kopercie oraz próba wydolnościowa, czyli beep test.
2. Unikaj kłopotów – zawód nie dla rozrabiaków
W pewnym momencie swojego życia prawdopodobnie zrobiłeś coś, z czego nie jesteś dumny. To, jak postąpiłeś, aby naprawić swoje błędy, może stać się Twoim atutem. Wykorzystaj walkę z własnymi słabościami lub np. rezygnację z nałogów czy złych nawyków żywieniowych jako atut na rozmowie kwalifikacyjnej
Jeśli zostaniesz zapytany o przeszłość, nie kłam. Zamiast tego weź odpowiedzialność za swoje błędy. Wyjaśnij panelowi rekrutacyjnemu, jak się zmieniłeś i co zrobiłeś, aby się zmienić. Bądź na bieżąco z mandatami (jeśli się takowe przytrafiły), unikaj stłuczek i  wypadków.
3. Utrzymuj swój profil w mediach społecznościowych w czystości
Jeśli korzystasz z Facebooka lub innych platform mediów społecznościowych, pamiętaj o tym, co publikujesz, komentujesz i lubisz. Oczekuj, że wszyscy potencjalni pracodawcy sprawdzą Twoją obecność w mediach społecznościowych. Jeśli na Twoich stronach znajdują się krępujące, niedojrzałe, ryzykowne lub w inny sposób nieodpowiednie posty, usuń je. Poproś znajomych, aby usunęli ze swoich stron takie posty, które Cię dotyczą. W niektórych przypadkach warto zamknąć swoje konta.
4. Udowodnij swoją odpowiedzialność finansową
Sprawdzenie przeszłości podatkowej sumienności i zdolności kredytowej wcale nie należy do rzadkości. Bądź zdyscyplinowany w  kwestiach finansowych. Figurowanie w rejestrach osób zadłużonych lub ze złą historią kredytową może wpływać na Twoją opinię, jako przyszłego pracownika w zawodzie mundurowym – a wiec zaufania publicznego
5. Zaangażuj się w swoją społeczność
Praca w bezpieczeństwie publicznym polega przede wszystkim na służbie społecznej. Poświęcenie czasu na wolontariat w wielkiej sprawie jest jednym ze sposobów udowodnienia, że ​​jesteś gotowy służyć swojej społeczności. I nie ma znaczenia, czy jest to związane z pożarem, czy nie. Istnieje wiele wspaniałych możliwości, aby coś zmienić i udowodnić swoją wrażliwość na problemy z najbliższej okolicy.
6. Przygotuj się do oceny psychologicznej
Celem przeprowadzania testów psychologicznych jest oczywiście sprawdzenie, czy cechy osobowości kandydata będą odpowiednie do wykonywania danego zawodu. Jak wiadomo prace w służbach mundurowych, czy to w straży pożarnej, policji, służbie więziennej czy straży granicznej wiążą się z nietypowymi wyzwaniami, z którymi zwykłym obywatelom nie przychodzi mierzyć się na co dzień. Aby móc sprostać tym wyzwaniom należy posiadać odpowiednie cechy charakteru i to właśnie jest sprawdzane w testach psychologicznych.
Oprócz sprawdzenia cech niezbędnych do pełnienia danej służby sprawdzane są cechy negatywne, tj. neurotyczność, nadmierna autoprezentacja (kłamanie w teście w celu poprawy swojego wizerunku), skłonność do zaburzeń psychicznych oraz depresji.
Nie można  się do takiego testu zwyczajnie wyuczyć. Warto jednak przeanalizować i zrozumieć sens pytań w testach psychologicznych, dzięki czemu odpowiedź której udzielisz będzie właściwa.
7. As w rozmowie kwalifikacyjnej
Dlaczego chcesz być strażakiem? Frazes, wiemy. Ale lepiej przygotuj się na to pytanie. To jest Twój czas, aby zabłysnąć i się wyróżnić. Nie trzeba wymyślać heroicznych opowieści – szczerość i wiarygodność będą przy tej odpowiedzi wielkim atutem.

Czy wystarczająco zachęciliśmy do wstąpienia w szeregi bohaterów? Pamiętajcie, że chclebem powszednim w tym zawodzie są:
Zostając strażakiem czynnym nabywa się wiele uprawnień. Nagród dla strażaka jest także bez liku:
- godność noszenia munduru,
- zazdrosne spojrzenia kolegów
- zalotne spojrzenia dziewcząt (a jeśli nosi się spódnicę, to szczere grono wielbicieli),
- dźwięk syreny (sms z informacją o alarmie) wyrywający od kolacji, albo z wanny,
- nieprzespane noce,
- przemoczone ubrania
- niezmienna satysfakcja z niesienia pomocy innym!!!