Kosmiczne wynalazki nie tylko dla kosmonautów!

Naukowcy nieustannie opracowują nowe metody walki z ogniem. Z pomocą w obmyślaniu i unowocześnianiu sprzętu ochrony strażaków i technologii gaszenia ognia przychodzą nawet technologie stosowane w kosmicznych skafandrach i statkach międzyplanetarnych.

Kosmiczny namiot / schron
Pożary są prawie nieuniknione na dużych obszarach leśnych lub trawiastych, latem i jesienią, kiedy gorące powietrze, suchy ląd i porywiste wiatry mogą z łatwością podsycić najmniejsza iskrę. Mieliśmy tego przykład przy rekordowo niszczycielskim pożarze Biebrzańskiego Parku Narodowego w kwietniu tego roku. Szczególnie dotkliwe i dramatyczne w przebiegu są pożary w Stanach Zjednoczonych i Australii, gdzie ogromne połacie wysuszonego buszu płona niemal każdego roku.
Strażacy walczący z tego typu pożarami w terenach otwartych są dobrze wyszkoleni, ale czasami coś idzie nie tak i zostają otoczeni ogniem. Przy tego typu akcjach strażacy noszą zazwyczaj specjalne namioty przypominające folię, które w sytuacji awaryjnej tworzy natychmiastowy schrony przeciwpożarowe. W takim „przykryciu” strażacy mogą przetrwać w oblężeniu ogniem, gdy nad ich głowami przechodzą płomienie. Stosowane do tej pory materiały okzały się być niewystarczająco odporne na ekstremalne warunki i temperaturę. Naukowcy z NASA postanowili użyć materiałów stosowanych w technologiach  kosmicznych aby stworzyć lepsze schronienia dla walczących z żywiołem . Opracowano nowy element technologii przeciwpożarowej: nadmuchiwane osłony termicznych wykorzystujących materiały, które mają wytrzymać temperaturę do 5000 stopni Fahrenheita (2 760 st Celsjusza) doświadczaną przez statek kosmiczny, który przelatuje przez atmosferę.
Namioty NASA o masie niecałych 2 kg mają grubość mniejszą niż milimetr, ale rozkładają się jak puszyste koce, gdy są wystawione na działanie wysokich temperatur. Materiał jest nasycony przypominającymi pieprz drobinkami grafitu. Pod wpływem ciepła grafit powoduje rozszerzanie się izolacji z włókna szklanego - materiał rośnie wraz ze wzrostem temperatury.
W testach laboratoryjnych, w których naukowcy strzelali do schronów, namioty NASA dowiodły, że mogą chronić strażaków znacznie dłużej niż obecne schrony, które działają od 2002 roku. Prototypy NASA zapewniały około 90 sekund przeżywalności, w porównaniu z 54 sekundami w obecnych osłonach tego typu.
 
Aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie, strażacy są szkoleni w wyszukiwaniu miejsc, w których na namiotach ratunkowych pali się niewielki ogień, na przykład teren z niewielką roślinnością. Jest nadzieja, że ​​ogień będzie płonął wokół lub w pobliżu namiotów - nadal wytwarzając skwierczące, śmiertelne ciepło, ale unikając bezpośredniego kontaktu.
Trwają ostatnie testy przed skierowaniem prototypu do masowej produkcji. Wynalazcy chcą się upewnić, że materiał wytrzyma w warunkach realnego pożaru i sytuacji awaryjnej, gdy jest zwinięty, złożony, rzucony i noszony w trudnym terenie.
 
Strzał w dziesiątkę!
Pistolet gaśniczy Impulse wygląda jak strzelba, działa jak gaśnica. W walce z pożarami zawsze liczy się czas. Kilka minut może wystarczyć aby płomienie wymknęły się spod kontroli.
Impulsowa broń gaśnicza firmy IFEX Technologies wygląda bardziej jak strzelba, niż gaśnica, ale jest niesamowicie skuteczna w gaszeniu małych i dużych ognisk pożarów. Ponieważ jest bardzo lekka i łatwa w transporcie, strażacy mogą go odpowiednio szybko uruchomić, aby stłumić pożary, zanim się rozprzestrzenią - znacznie skracając czas reakcji między alarmami, a reakcją gaśniczą.
Pistolet posiada dwa cylindry: jeden wypełniony środkiem gaśniczym, a drugi sprężonym powietrzem. Kiedy strażak zwolni zawór wodny pistoletu, woda jest wtłaczana do węża. Pociągnięcie za spust wykorzystuje sprężone powietrze do wypuszczenia wody lub kombinacji wody / piany przy prędkościach do około 249 mil na godzinę (400 km / h). Sama woda może być używana na przykład do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych pod wysokim napięciem, a do zwalczania pożarów cieczy można dodawać środki pianotwórcze.
Strażacy używają broni w połączeniu z plecakiem lub wózkiem, umożliwiając szybki pierwszy atak na pożary.
Powód, dla którego Pistolet Impulsowy wyróżnia się na tle konwencjonalnych systemów przeciwpożarowych, tkwi w prędkości wody. Wysoka energia kinetyczna wystrzału impulsowego pozwala strażakowi bezpośrednio wniknąć w duży, chłodzący podmuch w głąb ogniska. Nagła zmiana ciśnienia powietrza wytworzona przez sprężone powietrze powoduje również pozbawienie ognia tlenu, szybko go gasząc.
Impulse Firefighting Gun używany przez straż pożarną w Niemczech od 1994 roku.
 
Kominiarka, która była na księżycu
Kominiarka pożarnicza firmy Honeywell może powstrzymać cząsteczki rakotwórcze przed przenikaniem do organizmu strażaka a tym samym skutecznie ochronić go przed zagrożeniem. Niedawno pisaliśmy o tym, jak piorunująca ilość niebezpiecznych pierwiastków osada sie na stroju i wyposażeniu strażaka podczas każdej akcji.
Wiele materiałów syntetycznych stosowanych w nowoczesnych budynkach i wyposażeniu podczas spalania uwalnia szkodliwe gazy i toksyny, zagrażając zdrowiu strażaków. Najbardziej przepuszczalnym elementem wyposażenia ochrony osobistej (ŚOI) strażaka jest podobna do skarpetki kominiarka ochronna, który bezpośrednio przylega do skóry i gruczołów na twarzy, szczęce, szyi i gardle strażaka, które są podatne na pochłanianie czynników rakotwórczych w środowiskach wysokiego ryzyka.
 
Nowa technologia przeciwpożarowa opracowana przez firmę Honeywell próbuje rozwiązać ten problem. Zastępując tradycyjną kominiarkę skarpetową lżejszym, luźniej dopasowanym modelem kominiarki Life Guard zapewnia bezpieczny przepływ powietrza wokół głowy i szyi strażaka, podczas gdy uszczelniona na szwach, potrójna warstwa bariery przed wilgocią z politetrafluoroetylenu (PTFE) blokuje narażenie na niebezpieczne cząstki. (PTFE jest powszechnie znany pod nazwą handlową Teflon).
Kominiarka Life Guard zapewnia potwierdzone laboratoryjnie poziomy ochrony przed rakotwórczymi cząstkami w powietrzu i wodzie. Jej skuteczność filtracji cząstek stałych wynosi 99%, gdy jest testowana zgodnie z ASTM F2299, standardową metodą testową do określania penetracji cząstek w materiałach stosowanych w medycznych maskach na twarz. Posiada również wygodną dzianinową górę bez barierki, zapewniającą odpowiednią wentylację bez zwiększania masy sprzętu.
 
Rezultat: innowacyjna kominiarka, która jest lekka, wygodna i zapewnia użytkownikom suchość nawet po wielu godzinach noszenia. I chociaż wygląda nieco inaczej, kominiarkę Life Guard zakłada się tak jak tradycyjny sprzęt tego typu, łatwo integrując ją z niezależnym aparatem oddechowym (SCBA) i sprzętem ochronnym, aby zapewnić najwyższy poziom ochrony.
 
 
 
 
 

gaśniczy pistolet impulsowy; przenośne schrony pożarowe