FFC i FCC - najgorętsza rywalizacja świata!

FireFighter Challange (FCC) i FireFit Championship (FFC) to dwie najważniejsze imprezy o zasięgu światowym - to strażacka rywalizacja sportowa symulująca zadania wykonywane przez strażaków podczas codziennej służby zarówno podczas miejscowych zagrożeń, pożarów jak i zajęć doskonalenia zawodowego, w tym jakże ważnego przygotowania fizycznego.
Podstawową ideą przyświecającą rywalizacji jest szeroko pojęta sprawność strażaków. Podczas pierwszych startów zawodnicy doświadczają ekstremalnego wysiłku i wiedzą, że bez odpowiedniego przygotowania fizycznego i mentalnego współzawodnictwo jest niemożliwe. Zadania wykonywane są w pełnym umundurowaniu bojowym z podłączonymi aparatami oddechowymi, a do tego dochodzi presja czasu.
W Polsce zawody FFC organizowane są od 2011r. Rywalizacja FCC na poziomie europejskim rozgrywa się za zwyczaj w wielu krajach i miastach.
Nasi flagowi zawodnicy zdobywający najwyższe miejsca w rywalizacji indywidualnej to Rafał Bereza (tegoroczny mistrz FFC Toruń 2022) Rafał Bereza (PSP CHEŁM), Adam Spychała (3 miejsce w indywidualnej rywalizacji FFC w Mosel 2022) (PSP POZNAŃ), Dawid Rąbczyk (LOTOS STRAŻ).
Ale zawody FCC i FFC to nie tylko mężczyźni. Ewa Dobrzyńska to wyśmienity przykład . W ubiegłym roku stanęła aż trzy razy na podium podczas zawodów Firefighter Combat Challenge. To niezwykle wymagające zawody szczególnie dla kobiet, które nie mają żadnej taryfy ulgowej- wszystkie zadania oraz obciążenia są takie same zarówno dla kobiet - jak i dla mężczyzn.
W minionym tygodniu rozgrywano rywalizację FCC w niemieckim Mosel. Zdjęcia Rafała Berezy z tej imprezy możecie podziwiać poniżej. Polska ekipa spisała się znakomicie, a polski sprzęt sprawdził się doskonale.
FCC - W 1975 roku amerykańska administracja przeciwpożarowa zleciła badanie mające na celu opracowanie ogólnego testu sprawności fizycznej dla strażaków. Rezultatem było 5 najczęstszych zadań w akcji pożarniczej: wchodzenie po schodach, wciąganie węża z liną, symulator uderzenia młotkiem, ciągnięcie węża z wodą i ratowanie manekina. Wszystko to oczywiście w kompletnym sprzęcie ochronnym i podłączonym aparacie oddechowym.
W 1991 roku zaowocowało to pierwszym publicznym konkursem. Narodziło się Firefighter Combat Challenge. A ten nowy sport rozprzestrzenił się lotem błyskawicy na cały świat. Obecnie w USA co roku odbywa się około 30 zawodów, w tym mistrzostwa USA i mistrzostwa świata.
Zadanie 1 – wnoszenie sprzętu na wysokość.
Zadanie polega na wniesieniu pakietu węży (łączna waga 19 kg), złożonych na płasko, na szczyt wieży. Konkurencja rozpoczyna się u podstawy wieży. Pakietu nie można dotknąć bezpośrednio przed startem. Falstart nie przerywa biegu. Pakiet może być wniesiony w dowolny sposób, a następnie powinien być złożony do kontenera na najwyższym piętrze. Próba wejścia na wieżę może być podejmowana wielokrotnie.
Zadanie 2 – wciąganie węża.
Zadanie polega na wciągnięciu przy użyciu liny 19-kilogramowego pakietu węży zwiniętych w krąg. Zawodnik musi stać dwiema nogami na platformie podczas wciągania węży. W przypadku utraty kontroli zawodnik będzie musiał ponownie wciągnąć pakiet. Za prawidłowe wykonanie zadania uważa się umieszczenie pakietu w kontenerze lub na nim. Żadna z części pakietu nie może dotykać podłogi wieży. Ta część konkurencji musi być zakończona przed upływem 3 minut od startu, w przeciwnym razie następuje dyskwalifikacja. Zawodnik schodząc z wieży musi dotknąć każdego stopnia schodów. Brak kontaktu z którymś ze stopni powoduje doliczenie 2 sekund karnych za każdy przypadek wykroczenia. Zawodnik zbiegający powinien mieć kontakt z obiema poręczami.
Zadanie 3 – symulacja wyważania drzwi.
Przy tej konkurencji wykorzystujemy urządzenie symulujące wyważanie drzwi (Keiser Force Machine lub odpowiednik). Korzystając z młotka bezodrzutowego o wadze 4-5 kg, zawodnik musi przesunąć 72-kilogramową sztabę na odległość 1,5 m, uderzając w nią młotem (obuchem). Pchanie lub ciągnięcie sztaby jest niedozwolone. Trzonek młotka nie może dotknąć do sztaby.

Zadanie 4 – bieg z wężem.
Zawodnik musi pokonać slalom o długości 40 m bez pomijania i przewracania pachołków. W ramach wykonywania zadania zawodnik musi podnieść prądownicę wodną z zaworem, podłączoną do węża i przeciągnąć na odległość około 24 m. Następnie po przekroczeniu bramki otworzyć prądownicę i trafić do celu strumieniem wody. Prądownicy nie wolno otwierać od chwili podniesienia do momentu przekroczenia bramki przez prądownicę. W przypadku gdy cel zostanie strącony, a prądownica w całości nie przekroczy linii bramki naliczona zostanie 10-sekundowa kara. Po strąceniu celu zawodnik zamyka i odkłada prądownicę. Jeżeli prądownica nie zostanie zamknięta przed odłożeniem, zawodnik musi wrócić i zamknąć prądownicę.
Zadanie 5 – ratowanie poszkodowanego.
Zadanie polega na przeciągnięciu tyłem ważącego ok. 80 kg manekina na odległość 30 m. Manekina nie można ciągnąć za ubranie, głowę, ani kończyny. Manekin nie może być niesiony i musi dotykać do toru zawodów. Czas zatrzymuje się, gdy zawodnik i manekin całkowicie przekroczą linię mety. Sędzia zawodów, według własnego uznania, może przerwać uczestnictwo zawodnika, który w jego opinii spowodował niebezpieczną sytuację.
PRZYGOTOWANIE DO ZAWODÓW
Poniżej kilka podpowiedzi jak zaplanować swój trening przygotowując się do zawodów FCC
OKRES BAZOWY
Jest to sam początek przygotowań. Skup się na pracy u podstaw.
➡praca nad siłą (ćwiczenia siłowe + ćwiczenia na grupy mięśniowe nie związane stricte z grupami mięśniowymi, które pracują podczas FCC)
➡praca nad wydolnością tlenową i beztlenową
(wykonywane ruchy nie muszą przypominać tych z konkurencji FCC, bieganie od samego początku przygotowań w masce mija się z celem, wypalisz się przedwcześnie)
➡jeśli masz jakieś słabości, to jest odpowiedni czas żeby nad tym popracować
 
OKRES PRZYGOTOWANIA SPECJALNEGO
Podkręcasz tempo, objętość treningowa rośnie (serie i powtórzenia oraz ciężar rośnie)
➡praca nad siłą (z naciskiem na grupy mięśniowe, które pracują podczas FCC ale niekoniecznie są identycznym wzorcem ruchowym. Przykład jakaś forma przysiadu zamiast wejść z ciężarem na podwyższenie.
➡w tej fazie można wprowadzić ćwiczenia eksplozywne jak rwanie czy zarzut sztangi
➡praca nad wydolnością tlenowo-beztlenową oraz beztlenową specyficzna dla FCC ale niekoniecznie używając identycznych ćwiczeń jak podczas zawodów
(pojemność tlenowa i beztlenowa)
 
OKRES PRZYGOTOWANIA STARTOWEGO
Podkręcasz intensywność (ciężar i tempo rośnie, objętość maleje)
➡praca nad siła specyficzną dla FCC (np. wejścia na podwyższenie z ciężarem zamiast siadów)
➡specyficzna praca nad mocą oraz wytrzymałością siłową (moc tlenowa i beztlenowa np. pchanie sanek treningowych, ewakuacja manekina)
➡praca wydolnościowa specyficzna dla FCC (tlen-beztlen + beztlen, ruchy podobne lub identyczne jak podczas konkurencji FCC)
➡powoli i sukcesywnie dokładasz kolejny sprzęt w którym startujesz np. co tydzień (1. trening w ubraniu specjalnym 2. trening w ubraniu + hełmie 3. trening w ubraniu, hełmie oraz aparacie 4. trening full z podpiętą maską)
 
OKRES STARTOWY
Redukujesz objętość treningową do minimum. Starasz się podtrzymywać parametry, które wypracowałeś w poprzednim okresie. Skupiasz się na technice/szybkości/przyspieszeniu/wytrzymałości.