WOŚP - Gramy razem z nimi!

zdj. OSP Zbytków

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY – to hasło zna w Polsce każdy. I choć znajdują się tu i ówdzie krytycy akcji i jej pomysłodawcy to chyba wszyscy czujemy podobnie – chcemy pomagać. Owsiakowi udało się ideą pomagania zarazić większość polskiego społeczeństwa, pokazać, że nawet mały grosz wrzucony do puszki wolontariuszy dokłada się do wielkiego celu. Styczeń już od 29 lat kojarzy się więc ze ‘Światełkiem do nieba”, wielkimi i małymi licytacjami, masową uliczną kwestą i czerwonymi serduszkami na ubraniach, plecakach, samochodach…i strażackich hełmach.
Od samego początku akcji druhowie z OSP aktywnie uczestniczą w zbiórce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał z głową - takie jest hasło przewodnie tegorocznej zbiórki. Tym razem WOŚP skupia się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Jednostki OSP w rozmaity sposób angażują się w zbiórki i propagowanie idei pomagania. Ta „miłość” do pomagają jest wzajemna. Przypomnijmy, że w 2017 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała solidne wsparcie dla 178 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Za sumę ponad 1,5 miliona złotych Fundacja WOŚP nabyła dla strażaków ochotników 264 urządzenia i elementy wyposażenia takie jak agregaty prądotwórcze, motopompy szlamowe, pilarki spalinowe, a także zestawy ratownicze PSP R1, fantomy, deski ortopedyczne czy defibrylatory. To nie pierwszy raz, kiedy WOŚP pomaga strażakom ochotnikom. Po powodzi w roku 2010 sprzęt w postaci motopomp i agregatów prądotwórczych trafił do 444 jednostek OSP w całej Polsce. W roku 2006, po katastrofie hali MTK w Katowicach, Fundacja wsparła także jednostki Państwowej Straży Pożarnej przekazując sprzęt poszukiwawczy i ratowniczy. Wcześniej, w roku 2005, Fundacja przekazała dla jednostek OSP sprzęt ratowniczy w postaci zestawów ratowniczych, desek ortopedycznych i noszy.
Nie dziwi więc energia z jaką druhowie podejmują specjalne akcje pomagające Orkiestrze. Strażacy z OSP Gołąb zorganizują pokazy sprzętu strażackiego w dniu finału pod remizą w Gołębiu. Druhowie z OSP Koźminek od kilku lat wraz z cyklistami z Kalisza dostarczają zebrane z kwesty środki do siedziby WOŚP w Warszawie. Ten rok jest jednak inny i dlatego na aukcje przekazano 13-stronicowy kalendarz na rok 2021. Ten egzemplarz jest specjalny, ponieważ jako jedyna sztuka ma na okładce logo WOŚP. Na jego stronach znajdują się zdjęcia z akcji i ćwiczeń, w jakich druhowie uczestniczyli w 2020 roku. Na licytację tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Marciszowie trafi Złote serduszko ufundowane przez OSP Marciszów. Takich przykładów jest mnóstwo!
Niezwykły  "Koncert Alarmowy" odbył się w geście poparcia dla Jurka Owsiaka, prezesa fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w ramach akcji "Strażacy murem za Owsiakiem". Ten efektowny event zorganizowali 23.01.2019 przed siedzibą WOŚP przy ul. Dominikańskiej w Warszawie druhowie z OSP Aleksandrów Łódzki.
Nasz rodzimy producent sprzętu dla Straży pożarnej KZPT w Kaliszu przekazał na tegoroczną aukcję profesjonalny hełm strażacki Calisia Vulcan. Oni, tak jak orkiestra, wiedzą, że do ratowania życia drugiego człowieka potrzebny jest odpowiedni sprzęt, dlatego też przekazują kolejny już raz hełm na licytację WOŚP. Licytację „Vulcana” możecie podejrzeć tu: https://chat.whatsapp.com/BRoCR0h3Sde1VqvqjfHRIF
GRAJMY, POMAGAJMY, RATUJMY ZDROWIE I ŻYCIE!