Garść rekordów związanych ze strażą pożarną

Najdłużej nieprzerwanie funkcjonująca remiza strażacka na świecie.

Fot. Katy Silberger

Straż Pożarna w Manistee jest uznawana przez Księgę Rekordów Guinnessa za „najstarszą nieprzerwanie działającą remizę strażacką” na świecie. Tytuł ten został jej nadany po ponad dwuletnich badaniach historycznych prowadzonych przez strażaka Freda LaPointa. Remiza w Manistee to potężny kamienny budynek zbudowany w 1888 r. po pożarze lasu, który zniszczył większość miasta. Trzy tartaki miały własne straże pożarne, które były finansowane z abonamentu – a jeśli nie zapłaciłeś za ochronę przeciwpożarową, nie miałeś pomocy w przypadku pożaru. Dwadzieścia lat po założeniu Manistee ustanowili publiczną straż pożarną i zbudowali budynek, w którym mieściły się dwa parowe wozy strażackie ciągnięte przez konie oraz piętro mieszkalna i sypialna. Obecnie w budynku przebywa siedmiu pełnoetatowych strażaków i dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego. LaPoint, który dołączył do departamentu w 1979 roku, mówi, że ziarno znaleziono na górze, gdzie przechowywano je, aby nakarmić konie, które kiedyś ciągnęły aparaty przeciwpożarowe. Były tam pozostałości kuźni. Podczas ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej rekord Guinnessa. Tim Kozal, dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego w Manistee, zwrócił uwagę na staranność LaPointe w dążeniu do tytułu. 67-letni LaPointejest obecnie na emeryturze po ponad 40 latach pracy jako strażak i ratownik medyczny.

Najszybciej przebiegnięty maraton w rynsztunku strażackim

Strażak Erin Fairhead ukończyła Maraton Londyński w czasie 4:09:32 w 2016 roku, bijąc poprzedni rekord 5:38. Jej udział w maratonie pomógł w zbiórce pieeniędzy na na rzecz organizacji charytatywnej strażaków. Jak sama później powiedziała w wywiadzie „To była niesamowita atmosfera i wszyscy mnie zachęcali i dopingowali. Po biegu wydaje mi się, że nie minęła minuta, aby ktoś nie poklepał mnie po plecach i powiedział: dobra robota”
Natomiast wśród mężczyzn rekord należy do Alexa O'Shea. 2 czerwca 2014 r. podczas Cork City Marathon w Cork w Irlandii pobiegł on z czasem 3 godz. 41 min. 10s.

Najszybszy półmaraton w stroju strażackim

Według księgi rekordów Guinnessa, najlepszym wynikiem w kategorii półmaraton w stroju strażackim został osiągnięty przez Larsa Kegler (Niemcy) w Kandel w Niemczech w dniu 13 marca 2016 r. Lars przebiegł półmaraton Bienwal z czasem  1 godzina 38min i 20s.

Największy samolot gaśniczy

Firma Global SuperTanker Services, założona w 2015 roku, wykorzystuje przebudowany jumbo jet Boeing 747-400 jako samolot gaśniczy. Jest w stanie przewieźć 74 200 litrów wody lub środka ogniochronnego na odległość 6400 km. Jest przeznaczony do zrzucania ładunku na pożary z wysokości zaledwie 120–240 m przy prędkości około 260 km/h. Samolot ma rozpiętość skrzydeł 64 m, a na całym świecie znajduje się tylko jeden taki samolot 747.

Największy helikopter strażacki

Rosyjski Mi-26 to największy obecnie produkowany śmigłowiec. Jednym z kilkunastu jego wariantów jest Mi-26TP, który po raz pierwszy został wprowadzony w 1994 roku jako śmigłowiec strażacki. Ma długość 33,73 m, średnicę wirnika głównego 32 mi maksymalną masę startową 56 ton. Może być wyposażony w system zrzutu wody VSU-15, zasadniczo worek wykonany z wytrzymałego materiału spadochronowego, który można opuścić do dowolnego zbiornika i napełnić 15 tonami wody w około 30 sekund.

Największa kolekcja hełmów strażackich

Gert Souer z Holandii ma na strychu 838 hełmów strażackich. Tradycja strażacka jest w jego rodzinie od lat ponieważ zarówno jego ojciec jak i dziadek byli strażakami. Souer kolekcjonuje hełmy, odkąd w 1976 roku dostał hełm londyńskiej straży pożarnej  Od tego czasu zbiera nowe hełmy z całego świata, a jego rodzina twierdzi, że zawsze zna drogę do najbliższej remizy, nawet gdy wyjadą na wakacje.

Najszybciej ubierający się strażacy

Najkrótszy czas ubrania strażackiego stroju wynosi 27,08 sekundy i został osiągnięty przez Nicolasa Foxa i Michaela Gerbera na planie „Wir Holen Den Rekord Nach Deutschland” w Europa-Park w Rust, Niemcy, 27 czerwca 2013 r. Nicolas Fox i Michael Gerber to niemieccy strażacy ze straży pożarnej „Feuerwehr Emmendingen”.