Zamaskowane OSP - odpowiedzialna pomoc w walce z Covid-19

To, że strażacy Ochotnicy pomagają w walce z Covid-19 wydaje się oczywiste. Jednak zanim ruszymy z pomocą do innych musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. I tu rodzi się pytanie – czy lokalne drużyny OSP posiadają odpowiednie środki ochrony osobistej w zadowalającej ilości tak, żeby aktywnie wspomagać Policję w kontroli osób przebywających na kwarantannie, dowozić artykuły pierwszej potrzeby do osób potencjalnie zakażonych, brać czynny udział w organizowaniu i funkcjonowaniu przyszpitalnych, mobilnych punktów kontroli i pobrań próbek do testów. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej są standardowo wyposażeni w ubrania specjalne oraz środki ochrony indywidualnej. Niestety nie dotyczyło to strażaków ochotników, którzy narzekali na brak wytycznych do działania oraz brak podstawowych zabezpieczeń przed zakażeniem chorobą.
Dziś, w sytuacji kryzysowej – a w takiej się właśnie znajdujemy – gdy brakuje rąk do pracy na pierwszym froncie walki z pandemią każda formacja służb ratowniczych to bezcenne aktywo.

W marcu tego roku, gdy w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa zaangażowała się większość służb ratowniczych w Polsce niektóre lokalne media zauważyły, że strażacy-ochotnicy przestają angażować się w walkę z epidemią. W Krapkowicach na przykład zniknęli sprzed miejscowego szpitala, gdzie prowadzili punkt wstępnej weryfikacji pacjentów, udających się do placówki po pomoc. Ich zadaniem było mierzenie temperatury i przeprowadzanie wywiadu, czy chory nie przyjechał zza granicy. Dlaczego?
Okazuje się, że był to efekt komunikatu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z 13 marca br., z którego wynika jednoznacznie, iż OSP nie powinny uczestniczyć w działaniach związanych z COVID-19. Z jakiego powodu? Angażowania ochotników do takich działań nie przewiduje ani ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zagrożeń i chorób zakaźnych, ani też ustawa o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Dziś nastawienie jest inne. Lokalne władze zdecydowanie zachęcają OSP do działań w walce z pandemią. W większości województw znalazły się specjalne dotacje z budżetu na środki ochrony osobistej dla drużyn OSP po to, żeby bezpiecznie mogły one współpracować z innymi służbami oraz personelem medycznym w zwalczaniu Covid-19.
– Strażacy-ochotnicy dzięki świetnemu przeszkoleniu w zakresie ratownictwa pełnią nieocenioną funkcję w walce z koronawirusem. Pomagają służbom medycznym, policji, ale też zwykłym ludziom chociażby w zrobieniu zakupów. Niestety, bardzo często brakuje im środków ochrony osobistej – maseczek, rękawiczek czy środków dezynfekujących. To niedopuszczalne! Dlatego właśnie na ten cel przeznaczamy nasze środki. Tu chodzi nie tylko o bezpieczeństwo ich samych, ale i osób, którym pomagają – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Samorząd Mazowsza przeznaczy 8 mln zł na wyposażenie OSP w środki ochronne. Dzięki tym pieniądzom już niebawem do mazowieckich jednostek OSP trafią:

  • 81 300 sztuk maseczek jednorazowych;
  • 8 130 sztuk kombinezonów ochronnych;
  • 216 800. par rękawic jednorazowych;
  • 2 168 kompletów ubrań specjalnych - (ubranie specjalne lekkie oraz hełm lekki z przyłbicą i goglami);
  • 10 840 sztuk worków na odpady(120litrów);
  • 5 420 litrów płynu do dezynfekcji.

W Małopolsce z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej finansowanej m.in. z Funduszów Europejskich zostały zakupione specjalne namioty do budowy polowych izb przyjęć i oddziałów przyszpitalnych. Wcześniej do różnych placówek trafiły już środki ochrony indywidualnej, sprzęt medyczny i nowoczesne ambulanse. Specjalne namioty trafiły w ręce OSP, Komendy Wojewódzkiej Straży Państwowej oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Państwowej w Krakowie.
- Planując zakupy mieliśmy na uwadze także strażaków-ochotników, którzy o każdej porze dnia i nocy służą nam pomocą. Pięćdziesiąt nowych namiotów z pewnością ułatwi im działania związane z walką z czyhającym na nas wirusem - mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski, który przekazał ochotnikom narzędzia do zwalczania wirusa.
Pieniędzy na zakup niezbędnego sprzętu OSP mogą szukać również w innych instytucjach wspierających organizacje pozarządowe. OSP Kwilicz zakupiła sprzęty do walki z koronawirusem ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19. Dzięki temu jednostka bezpiecznie i regularnie dezynfekuje większość budynków użyteczności publicznej.
Działajmy, pomagajmy – ale stawiajmy nasze bezpieczeństwo jako priorytet. Nie z powodów egoistycznych. Nasze skuteczne zabezpieczenie przed zakażeniem to bezpieczeństwo tych, którym pomagamy! Dlatego walczcie o dotacje, które doposażą Wasze remizy tak, aby pomoc była mądra i odpowiedzialna.