30 Finał WOŚP z tradycyjnym strażackim wsparciem

Calisia Vulcan od Waldemara Pawlaka na aukcji WOŚP w 2018r

STRAŻACY grają z WOŚP od początku jej istnienia. W naturalny sposób organizacje niosące pomoc chcą pomagać największej akcji wolontariackiej w Polsce. Od kwestowania w małych i dużych miejscowościach, przez prowadzenie orkiestrowych licytacji po fantastyczne pokazy w finałowym dniu. Tysiące OSP w całym kraju daje z siebie wszystko, żeby pomóc w zbiórce pieniędzy na szczytny cel. Tegoroczne przykłady? Jest ich mnóstwo:
W KIELCACH -  Strażacy-ochotnicy co roku uczestniczą w orkiestrowym graniu. O godzinie 13 na ulicy Sienkiewicza w Kielcach staną wozy ochotniczych straży pożarnych, będą wspaniałe pokazy.    Ochotnicza Straż Pożarna z Ćmińska, w gminie Miedziana Góra da widowiskowy pokaz gaszenia płonącej patelni, będzie pokaz ratownictwa technicznego - cięcie samochodu z użyciem narzędzi hydraulicznych, pokażemy też czego nie wolno robić, żeby ogień się nie rozprzestrzeniał. W tym roku z najgłośniejszą orkiestrą świata zagrają: jednostki Bilcza, Ćmińsk, Niewachlów, Samsonów, Zagnańsk i
Zaborowice. Każda straż przygotuje swoje atrakcje, będą między innymi pokazy urządzeń hydraulicznych, które zostaną wyłożone na specjalnych matach, aby mieszkańcy mogli dokładnie obejrzeć sprzęt.
Dzięki druhom z Bobrzy i samorządowcom Miedzianej Góry, w Kielcach zlicytowany zostanie strażacki STAR 244, a właściwie JELCZ 008, wyprodukowany w 1989 roku. Strażakom z Bobrzy służył od 2006 roku. Mimo swojego wieku, na koncie ma przejechanych zaledwie 63 000 kilometrów.
W SANOKU strażacy będą uczyć ratować. podczas Finału WOŚP w Sanoku strażacy OSP w Niebieszczanach będą uczyć chętnych udzielania pierwszej pomocy. Według wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku, rozpoczęcie resuscytacji w czasie 3-5 minut od utraty przytomności może zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia nawet trzykrotnie. To dlatego tak ważne jest, aby znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Chętni będą mogli nauczyć się tego podczas finału WOŚP w Sanoku, który odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Na specjalnych fantomach strażacy będą pokazywać, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. - To niezwykle cenna umiejętność - przyznaje Przemek Klecha, strażak OSP Niebieszczany. - Dzięki znajomości kilku prostych czynności, możemy uratować komuś życie. To bardzo ważne, bo faktycznie jest tak, że zanim na miejsce wypadku dojadą służby, często to świadkowie są pierwszymi osobami, które mają kontakt z osobami poszkodowanymi i to od nich może zależeć ich zdrowie, a często i nawet życie - dodaje strażak. Przeszkolić się będzie mógł się każdy chętny. Do dyspozycji będą dwa specjalistyczne fantomy służące do nauki resuscytacji.
LIMANOWA - W ramach finału WOŚP druhowie będą zbierać krew. Na Limanowszczyźnie finały WOŚP to nie tylko zbiórka pieniędzy. Jak co roku druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowicy w ten dzień organizują akcję krwiodawstwa. Krew będzie można oddać w budynku remizy OSP Łukowica w godzinach od 8:00 do 12:00. Dawcą krwi może zostać każda osoba, która: ma ukończone 18 lat; posiada dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem; nie spożywała alkoholu przez ostatnie 24 h; waży powyżej 50 kg; w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanej żadnej operacji czy tatuażu.

WOŚP to nie tylko uliczne zbiórki, licytacje i finałowe fajerwerki. To również szereg akcji organizowanych i wspieranych przez Fundację dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej włączył się w organizację prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR). Fundacja WOŚP realizuje program we współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. Strażacy-ochotnicy są naturalnym partnerem dla Fundacji WOŚP przy realizacji programu uczącego zasad pierwszej pomocy. W szeregach OSP jest ponad 50 tys. strażaków przeszkolonych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest od kwietnia 2006 roku do i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polegał na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
 
Do tej pory Programem zostało objętych:
30 763 nauczycieli z 12 593 szkół.
Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy!
 
Szkoły podstawowe przystąpiły do Programu dobrowolnie, a Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała im bezpłatnie ponad 68 097 fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego zrealizowaliśmy szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Fundacja WOŚP dbała o ciągłość prowadzenia Programu – współpracując z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. Cały czas przekazujemy potrzebne dla kontynuacji Programu materiały. Dzięki tej wspólnej inicjatywie blisko 3 miliony dzieci zna zasady pierwszej pomocy! Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej stała się powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci!
 
Fundacja przez wiele lat bezskutecznie zwracała się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie obowiązku nauki pierwszej pomocy. W 2012 roku przedłożono w Ministerstwie propozycję podstawy programowej. Wnioskowano o 32 godziny lekcyjne w sumie w trakcie 3 lat nauki w klasach 1-3.
 

fot. Damian Jędrzejewski www.wosp.org.pl