Solidny hełm ratuje życie!

Kilka dni temu o poranku, na chińskim osiedlu położonym na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Yangpu w prowincji Hainan, doszło do mrożącej krew w żyłach sceny. 46-letni mężczyzna - jak się później okazało chory psychicznie - będący w stanie pobudzenia , uzbrojony w maczetę, podpalił w swoim mieszkaniu ubranie i pościel, co wywołało pożar. Na miejsce przybyły pojazdy ratunkowe, a wówczas jego sześcioletni syn pojawił się przy wejściu na parterze. Mężczyzna szykował się do podpalenia skutera elektrycznego. Chińscy strażacy w trybie pilnym chcieli ewakuować mieszkańców i natychmiast przystąpić do akcji gaśniczej. 
Na miejscu wypadku duża ilość gęstego dymu z płonącego skutera elektrycznego rozprzestrzeniała się w górę. Mieszkańcy piętra nie mogli się ewakuować. Mężczyzna trzymał chłopca w charakterze żywej tarczy, aby powstrzymać akcję ratowniczą. W tej sytuacji strażacy nie mogli się zbliżyć. Po przeanalizowaniu i ocenie sytuacji przez strażaków ekipa poszukiwawczo-ratownicza postanowiła wykorzystać sześciometrową drabinę. Oddział dostał się na parking, wszedł do budynku i skutecznie ewakuował 18 osób w bezpieczne miejsce. W tym momencie mężczyzna trzymając w jednej ręce maczetę, drugą ręką pochwycił chłopca, i przemieszczał się cały czas go trzymając, grożąc ratownikom. Maczetą zaatakował siedzenie skutera elektrycznego znajdującego się obok, a czasami przykładał maczetę do głowy chłopca. W opinii straży i policji bezpieczeństwo chłopca, a także osób postronnych w miejscu zdarzenia, było zagrożone. Mężczyzna ten miał zamiar wepchnąć skuter elektryczny do płonącego budynku. W tym momencie strażak Nong Quoqie bez wahania rzucił się chłopcu na ratunek.. Mężczyzna widząc to porzucił skuter elektryczny, szybko podbiegł do ratownika i zamachnął się maczetą celując w głowę strażaka. Strażak otrzymał trzy silne ciosy.  Kiedy agresor został powalony i upuścił maczetę na ziemię, wówczas pozostali strażacy i policja szybko go obezwładnili. Hełm uratował strażakowi życie.

Chińscy ratownicy korzystali w tej akcji z hełmów polskiej produkcji. Widoczne na filmie pokazanym w chińskiej telewizji hełmy na głowach strażaków to model Calisia Vulcan 103, produkowany w Kaliskich Zakładach przemysłu Terenowego. To jeden z flagowych towarów eksportowych polskiego producenta - model, którego skorupa, oprócz właściwości ogniotrwałych jest wyjątkowo odporna na uderzenia, przebicia i boczne ściskanie.